Rusya ve Ukrayna'dan karşılıklı askeri tehdit

Rusya, 'Bilinmeyen bölgede operasyonlar' adı altında Ukrayna sınırında askeri tatbikata başladı, Ukrayna geçici hükümeti de 60 bin askerden oluşan bir ulusal muhafız ordusu kurmayı planladığını bildirdi.

Rusya ve Ukrayna'dan karşılıklı askeri tehdit

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırım'da yapılacak referanduma üç gün kala Rusya, Ukrayna sınırında büyük bir askeri tatbikat başlattı. Rus Savunma Bakanlığı askeri tatbikatının amacının 'bilinmeyen bölgelerde operasyon' düzenlemek amacıyla yapıldığını bildirdi. Diğer taraftan Ukrayna hükümeti de, sınırları korumak ve terör gruplarını ortadan kaldırmak için 60 bin askerden oluşan bir ulusal muhafız ordusu kurulacağını açıkladı.

Itar-Tass haber ajansının bildirdiğine göre Rus Ordusunun Rostow, Belgograd, Tambow ve Kursk bölgelerinde başlattığı tatbikata yaklaşık 4 bin paraşütçü, 500 askeri araç, 36 savaş uçağı katılıyor. Tatbikatın Mart ayı sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Rus Ordusu Şubat ayı sonunda da Ukrayna sınırı boyunca büyük bir tatbikat gerçekleştirmişti.

Rusya, Belarus'un talebine cevap vererek Minsk'e 6 savaş jeti ve 3 askeri nakliye uçağı gönderdi. Moskova'dan yapılan açıklamada gönderilen savaş jetleriyle Beyaz Rusyalı pilotlarla birlikte bölge hava sahasının korunması için keşif uçuşları yapılacağı bildirildi. Daha önce NATO tarafından Polonya ve Romanya'ya Awacs tipi radar uçakları gönderildi. ABD tarafından da Polonya ve Litvanya'ya savaş jetleri gönderildi.

UKRAYNA YENİ BİR ORDU KURUYOR

Kırım'da gerginliğin devam etmesinden dolayı Ukrayna Parlamentosu, oy birliğiyle 60 bin askerden oluşan yeni bir ulusal muhafız ordusu kurulmasına karar verdi. Ordunun öncelikle gösteriler sırasında polise karşı savunma amaçlı olarak biraraya gelen gönüllü gruplardan oluşması öngörülüyor. Ukrayna hükümeti şimdiye kadar 40 bin gönüllünün kaydolduğunu bildirdi.

Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Andrij Parubij, ulusal muhafız birliğinin devlet güvenliğini garanti altına alacağını, sınırları koruyarak terör gruplarını imha edeceğini söyledi. Ukrayna geçici Devlet Başkanı Alexander Turtşinow ise yaptığı açıklamada hükümetin Kırım'da askeri bir çatışma riskine girmek istemediğini, doğudaki Rusya sınırını korumaya yoğunlaşacağını belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 11:20
banner53
YORUM EKLE

banner39