Rusya Windows'a alternatif geliştiriyor

Rusya pahalı lisans bedellerini ödememek için windowsa alternatif işletim sistemi geliştiriyor, bu yıl sonuna kadar tamamlanacak

Rusya Windows'a alternatif geliştiriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya pc’ler için Windows’a alternatif işletme sistemi geliştirerek microsoft’a rekabet etmek ve pahalı lisans bedellerinden kurtulmak istiyor. Moskova’da yayınlanan ekonomi gazetesi ‘Wedomosti’nin bildirdiğine göre linux tabanlı ‘Ulusal Program-Platform’ isimli işletme sistemi Rusya ekonomisinin modernleştirilmesi çalışmalarının en başında yeralıyor.

Rus hükümeti devlet şirketi ‘Rostechnologii’ye bağlı ‘Sirius’u projenin gerçekleştirilmesi için görevlendirdi. Sirius’un geliştirdiği ürünlerin ilkleri bu yıl sonu piyasaya sürülecek.

Sirius Genel Müdürü Leonid Uchlinow, yönetimleri altında çalışan 130 firmanın modern elektronik tarafından kullanılan mikroçiplerden süper bilgisayarların geliştirilmesine kadar büyük bir yelpazede program çalışmaları yapıldığını bildirdi. Rusya Başbakanı Wladimir Putin geçen yıl Aralık ayında devlet yapısında kullanılan programların açık kodlar temelinde çalışmaya dönüştürüleceğini onaylamıştı. Rus gazetesinin haberine göre bu dönüşüm 2015’e kadar tamamlanacak.

Windows’a alternatif çalışmaları Çin’de de yapılıyor. Linux’un ‘Red Flag’ versiyonu ile microsoft’un Çin bilgisayarlarındaki gücü kırılmak isteniyor. Ancak şimdiye kadar beklenen başarı sağlanamadı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 14:28
banner53
YORUM EKLE

banner39