banner39

Rusya yanlısı ayrılıkçılar saldırı başlattı: 27 ölü

Ukrayna hükümeti kontrolünde olan Mariupol kentine bu sabahtan itibaren Rus yanlılarının düzenlediği füze saldırılarında ölü sayısı 27'ye yükseldi. Onlarca yaralının olduğu saldırılarla ilgili olarak Ukrayna, Putin'i suçladı

Avrupa 24.01.2015, 18:29 24.01.2015, 18:52
Rusya yanlısı ayrılıkçılar saldırı başlattı: 27 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın Mariupol kentinde uzun menzilli füzelerle düzenlenen saldırılarda en az 27 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı Rusya yanlısı ayrılıkçılar üstlendi.

Ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk Bölgesi Emniyet Müdürü Vyaçeslav Abroskin Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Rus yanlısı ayrılıkçıların bir yerleşim yerini vurduğunu belirtti. Bu açıklamadan sonra Rusya yanlısı ayrılıkçıların liderlerinden Aleksandr Zakharçenko saldırıyı üstlendiklerini açıklayarak "Bugün Mariupol'e bir saldırı başlattık. Bu tüm ölülerimizi anmak için mümkün olan en iyi anma bu olacak" dedi.

Mariupol Belediye Başkanlığı Sözcüsü Oleg Kalinin en az 27 kişinin öldüğünü, 90'dan fazla yaralı olduğunu ve ölü sayısının artabileceğini duyurdu. Mariupol, sanayi kenti Donetsk'in 100 kilometre güneyinde bulunuyor. Karadeniz kıyısında bulunan 500 bin nüfuslu kentin Rus sınırına uzaklığı ise 50 kilometre. Kentin 10 kilometre uzağında ayrılıkçı güçlerin mevkileri olduğu belirtiliyor.

UKRAYNA HÜKÜMETİ: SORUMLU PUTİN

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Aleksandr Turçinov, "Bu ölüm, kan ve Ukraynalıların acılarından bizzat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sorumludur" ifadesini kullandı.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Aleksandr Turçinov, saldırıyla ilgili Rusya yanlısı ayrılıkçıları suçladı ve "Rusyalı terörist çeteler, Ukrayna askerleri karşısında uğradığı başarısızlığın ardından Mariupol'a kanlı ve çirkin saldırılarını düzenledi" dedi.

Turçinov, "Rusya askerleri ve onların kontrolündeki ayrılıkçılar tarafından bugün insanlığa karşı işlenen bu kanlı cinayet, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya Milli Güvenlik Kurulu toplantısında koyduğu vazifelerin doğrudan uygulanmasıdır. Bu ölüm, kan ve Ukraynalıların acıları için bizzat Putin sorumludur" ifadesini kullandı.

Bu arada, Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un yetkililerle acil güvenlik toplantısı yaptığı bildirildi. Yatsenyuk'un saldırının ardından emniyet, istihbarat ve askeri birimlerin üst düzey yöneticilerini toplantıya çağırdığı kaydedildi.

Mariupol Belediyesi ise saldırıya uğrayan kentin kenar mahallelerinden Vostoçniy'de yaşayanların kent merkezine tahliye edilmesi için çalışma başlattı.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?