banner39

Rusya yaptırımların uzatılmasından rahatsız

Rusya Dışişleri Bakanlığı: "Bu karar zaten gergin olan Rusya-AB ilişkilerini biraz daha gerecek" dedi

Avrupa 30.01.2015, 15:04 30.01.2015, 15:04
Rusya yaptırımların uzatılmasından rahatsız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin Ukrayna krizindeki rolü nedeniyle Rusya'ya getirilen yaptırımları altı ay uzatma kararı hakkında, "Bu karar zaten gergin olan Rusya-AB ilişkilerini biraz daha gerecek" değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna'nın doğusunda çatışmaların şiddetlenmesi üzerine dün olağanüstü toplanan AB dışişleri bakanları, gelecek martta süresi dolacak yaptırımların eylüle kadar yürürlükte kalması ve listeye yeni isimler eklenmesi konusunda uzlaştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan bu gelişme üzerine yapılan yazılı açıklamada, kararla, zaten gergin olan ilişkilerin daha da gerileceği belirtilerek, "Ukrayna'da tırmanan gerilimin sorumlusu Kiev yönetimidir. Maalesef, AB Konseyi bu kararıyla Ukrayna krizini Rusya aleyhine bahane olarak kullanan agresif bir azınlık grubun elinde rehin olduğunu bir kez daha kanıtladı" ifadesi yer aldı.

AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar 132 özel, 28 tüzel şahsı kapsıyor. AB yetkilileri, vize yasağı getirilecek ve mal varlıkları dondurulacak yeni isimlerle ilgili öneri hazırlıyor. Bu öneri 9 Şubat'ta AB dışişleri bakanlarının onayına sunulacak. 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?