banner15

Rusya yine inkar etti: 'Biz vurmadık!'

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya ve Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının BM'ye ait insani yardım konvoyuna ateş açmadığını iddia etti.

Rusya yine inkar etti: 'Biz vurmadık!'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya ve Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının BM'ye ait insani yardım konvoyuna ateş açmadığını öne sürdü.

Halep'e giden BM insani yardım konvoyunun Rus jetleri tarafından vurulduğuna ilişkin haberlere yanıt veren Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Rusya ve Suriye uçakları, Halep'in güneybatısında BM'ye ait insani yardım konvoyuna ateş açmadı. Konvoyun güzergahı, militanların kontrolündeki bölgelerden geçtiği için Rus gözlem merkezi, konvoyun geçişini insansız hava araçları aracılığıyla izledi" ifadelerini kullandı.

Suriye'nin Halep kentindeki Urum el Kubra bölgesine yardım götüren bir konvoya saldırı düzenlenmişti. 20 kişinin katledildiği belirtilen saldırıda, 31 araçlık konvoydaki 18 araç da kullanılamaz hale gelmişti.

RUSYA GEÇEN YIL AZEZ'DE YARDIM KONVOYUNU VURMUŞTU

Rus uçaklarının, Halep'in Azez ilçesi yakınlarında insani yardım tırlarını bombalaması sonucu 4 kişi hayatını kaybetmişti.

Rus savaş uçakları, insani yardım malzemeleri taşımak için kullanılan ve Azez'e 5 kilometre mesafede park halinde bulunan tırlara yönelik hava saldırısı düzenlemişti.

RUSYA HASTANEYİ BOMBALAMIŞ, SUÇU ABD'YE ATMIŞTI

Suriye’de geçtiğimiz dönemde çok sayıda tıbbi tesisi hedef alan Rusya saldırıların hepsini inkar etmişti. Rusya, hastaneyi ABD'nin vurmuş olabileceği suçlamasında bulunmuştu. Şubat ayında da Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'ne ait bir hastaneyi vuran Rusya,aynı gerekçeyi göstermişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz Şubat ayının ortasında yine Halep'te hastaneyi vurmalarından sonra, sorumlu olmadıklarını ilan etmiş, hastaneyi ABD uçaklarının vurduğunu öne sürmüştü.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Önde gelen ABD ve Avrupa televizyonları, Rusya'nın operasyonlarından çok önde yerle bir olmuş Halep'in görüntülerini yayımlıyor ve buna Rusya'nın hava saldırıları neden olmuş gibi gösteriyorlar. Tüm ölümcül günahlar konusunda Rusya'yı suçlamak alışkanlık hâline geldi. Biz değil ABD uçakları yaptı" ifadelerini kullanmıştı.

Son hastane katliamındran sonra Ruslar'dan aynı tipte bir açıklama gelmesi, zihinlerde müstehzi bir ifadenin oluşmasına neden oldu; "Başka bahane bilmiyorlar mı?"

ABD DE AFGANİSTAN'DA SABIKALI

Geçtiğimiz yıl ABD uçaklarının, Taliban'a yönelik operasyonlarda Afganistan'ın Kunduz kentindeki bir hastaneyi kasten bombaladığı ortaya çıkmıştı. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, MSF, ABD ve Afgan yetkililerine hastanenin yerinin bildirilmesinden sonra 30 dakika boyunca hava saldırılarının devam ettiğini açıklamıştı. Olayda 9 MSF doktoru ve en az 40 hasta can vermişti

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 12:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35