Rusya'da 56 yıldır uyuyan volkan uyandı

Rusya'da 56 yıldır hareketsiz duran volkanik dağ, 5 gün önce yaşanan depremlerden sonra dün yeniden lav püskürtmeye başladı

Rusya'da 56 yıldır uyuyan volkan uyandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya’nın Kamçatka bölgesinde 56 yıldan bu yana faal olmayan Jupanovski volkanı yeniden uyandı. 23 Ekim’de ilk hareketliliğin kaydedildiği volkanın, küllerini 4 kilometre kadar yükseğe fırlattığı kaydediliyor. Uzmanlara göre 30 kilometre mesafeden volkanın aktif olan bölgesinden yükselen küller rahatlıkla görülebiliyor.

ETNA DA UYANDI

İtalya'nın Sicilya adasındaki Etna Yanardağı'nda da iki gündür yaşanan 3 büyük volkanik depremin ardından, dağ güneydoğudaki kraterden lav püskürtmeye başladı.

Yanardağın çevresindeki Catania, Siracusa, Taormina gibi kentlerden de görülen kül bulutu yüzünden hava ulaşımı etkilendi. Catania Fontonarossa havalimanında, kül bulutu nedeniyle dün gece seferler durdurulurken, bu sabah saatlerinde sınırlı şekilde uçuş trafiğinin açıldığı belirtildi.

Uçuş güvenliği için gidilen sınırlamalar dolayısıyla pek çok seferde gecikme yaşandı. Etna'nın en aktif krateri olan güneydoğudaki kraterin 26 Nisan'dan beri hareketsiz olduğu, 25 Ekim sabahı yeniden hareketlendiği ve gece saatlerinde kaydedilen 3 büyük depremle yeniden lav püskürttüğü ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2013, 16:47
YORUM EKLE

banner39