Rusya'da interneti sınırlayan yasa kabul edildi

Hükümet, çocuk pornosu yayınlayan, intihara teşvik eden ve uyuşturucular hakkında bilgi yayan sitelere erişimi engellemek istediğini söylüyor.

Rusya'da interneti sınırlayan yasa kabul edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya’da internette denetimi sıkılaştırmayı öngören yasa tasarısı Parlamento’nun alt kanadı Duma’da dün yapılan oylama neticesinde kabul edildi. Muhalefetin ve internet dünyasının tepki gösterdiği yasa, Devlet Başkanı Viladimir Putin’in imzalaması durumunda 1 Kasım tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

İktidardaki Birleşik Rusya Partisi’nin; pedofili, uyuşturucu ve intiharla mücadele amacıyla savunduğu yasanın mahkeme emri olmaksızın internet içeriklerinin engellenmesine ve bazı sitelerin kara listeye alınmasına imkan tanıması, eleştirileri beraberinde getirdi. Rus internet medyası, yasanın keyfi uygulamalara yol açacağı endişesini taşıyor. 

Wikipedia ansiklopedi sitesinin Rusça sayfaları Rusya’da hükümete belli başlı siteleri kapama hakkı tanıyacak kanun tasarısını protesto etmek için dün 24 saatliğine kararmıştı.

Wikipedia bu kanun tasarısını Çin’deki internetin durumuna benzetiyor. İnternet kullanıcıları ve insan hakları savunucuları kanunun kapsamının çok geniş olacağını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 10:12
banner53
YORUM EKLE

banner39