banner39

Rusya'da İslami kitaplar adım adım yasaklanıyor

Rusya'da aynı gerekçelerle çok sayıda İslami kitap yasak listesine ekleniyor

Avrupa 17.01.2011, 16:58 17.01.2011, 17:43
Rusya'da İslami kitaplar adım adım yasaklanıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'da İslami edebiyatın mahkeme kararlarıyla yasaklama süreci devam ediyor. En son Adıgey mahkemesi Ali Tantavi'nin "Islam hakkında genel düşünce" kitabını yasakladı. Müslüman aydınlar yasak kararlarına tepki göstererek Rusya'da İslam kitapların yayınlanması önünde önemli engellerin bulunduğunu belirttiler. Ayrıca kararı veren insanların İslam hakkında bilgileri bulunmadığı ve bazı kavramlardan hareketle yasak kararını çıkarttıkları öne sürüldü.

Iddiaya göre Moskova İslam Üniversitesi binasında yapılan arama sırasında "tevhid", "cihad" ve "terör" gibi kelimelerin yer aldığı yayınlar üzerinde duruldu. Genellikle Arapça kitapların değil Rusça'ya çevrilen kitapların hedef alındığı bildirildi. Zamanla İslam'ın Kuzey Kafkasya sınırlarını taşarak Rus gençleri arasında da etkin konuma yükselmesi devlet yöneticilerini endişelendirmeye başladı.

Bu arada İslam düşmanları da harekete geçerek Müslümanlar hakkında sayısız iftiralarda bulunmağa başladı. Müslümanlar selefi, vahabi ve aşırı düşünceli insanlar olarak tanıtılmaya çalışıldı. Ancak bu çabalara rağmen Müslümanların saflarının genişlemesi ve etkilerinin artması gözlemlenmekte. Özellikle de Kuzey Kafkasya, Tataristan ve Başkortistan gibi Müslümanların çoğunlukta yaşadığı bölgelerde dindar halkın sayısı büyük bir hızla artmaya devam ediyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?