Rusya'da şer'i hukuk tartışması

Anayasa Mevzuat Komisyonu başkanı Vladimir Pligin dini hukuk kurallarının bazı durumlarda düzenleyici olması önerisine sert çıktı

Rusya'da şer'i hukuk tartışması

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya meclisi Duma'nın Anayasa Mevzuat Komitesi başkanı şer'i hukuk normlarına bağlı kalarak bazı bölgelerdeki ilişkilerin düzenlenmesine yönelik öneriyi sert bir dille eleştirdi ve "son derece tehlikeli" olarak niteledi.

Aynı zamanda iktidar partisi milletvekili olan  Vladimir Pligin, "hukukun düzenlemesi gereken alanlarda büyük boşluklar bırakamayız, bunu yaparsak diğer düzenleyiciler bu boşluğu doldurmaya başlar, ve bu diğer düzenleyiciler son derece tehlikelidir" dedi.

"Belli bir zihniyete sahip topraklarda bile hukuki ilişkilerin bir bölümünün şeri kanunla düzenlenmesine izin verilemeyeceğini" söyleyen Rus vekil, "tüm alanlarda Rus kanunları geçerlidir ve bu konuda hiç şüphe olmamalı"  şeklinde konuştu.

Hayatın bazı alanlarında dini kurallarla hüküm verilmesine yönelik öneri Dağıstanlı avukat Dagir Khasavov'un bir konuşmasında ortaya atılmış, gelen tepkilerin ve davaların ardından Khasavov ülkeden kaçmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 09:58
banner53
YORUM EKLE

banner39