Rusya'da yabancı gazeteciler 'Ajan' olarak tanımlanacak

Rusya’da gazeteciler ve blog yazarlarını hedef alan bir yasa tasarısı daha Parlamento’nun alt kanadı Duma’da onaylandı.

Avrupa 22.11.2019, 09:43 03.12.2019, 10:00
Rusya'da yabancı gazeteciler 'Ajan' olarak tanımlanacak

Rusya’da tartışmalı “yabancı ajan” yasasının kapsamı genişletildi. Yeni düzenleme, yabancı medya kuruluşlarının yanı sıra, bireylerin de “yabancı ajan” sıfatıyla kamuoyuna ilan edilebilmesinin önünü açıyor. Yasanın Federasyon Konseyi’nden de geçerek nihai olarak kabul edilmesi halinde, Rusya’da artık internette veye başka bir ortamda bilgi yayan ve yurt dışından finanse edilen gerçek kişiler de “yabancı ajan”lar için öngörülen cezalara çarptırabilecek.

2017 yılında Rusya sermayeli RT kanalının ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine "yabancı ajan" olarak kaydedilmesi sonrası başlayan tepkilerle Rusya karşı yasa çıkarmıştı. Böylece Rusya’da “yabancı ajan” sayılan medya kuruluşlarında çalışan gazeteciler artık yasal olarak da "ajan" statüsünde olabilecek. 

Rusya’da bugün “Amerika’nın Sesi”, “Radio Sboboda”, Nastoyaşee Vremya”, “Sibir.Relaii”, “Idel.Relaii”, “Sever.Relaii”, “Faktograf”, “Kavkaz.Relaii”, “Krım.Relaii”, “Tataro-Başkirskaya Radio Svoboda” adlı medya kuruluşları “yabancı ajan” statüsünde.

Rusya’da “yabancı ajan” yasa tasarısı, ABD’de Russia Today televizyon kanalının “yabancı ajan” ilan edilmesine misilleme olarak kabul edilmişti.

Kaynak: Türk-Rus

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?