banner39

Rusya'da yolsuzluk piyasası 300 milyar dolar

Rusya'da rüşvet ve yolsuzlukta dönen rakamın yılda yaklaşık 300 milyar dolar olduğu iddia edildi

Avrupa 10.04.2013, 11:49 10.04.2013, 11:49
Rusya'da yolsuzluk piyasası 300 milyar dolar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ulusal Yolsuzlukla Mücadele kuruluşunun son yayınladığı rapora göre Rusya'da rüşvet ve yolsuzlukta dönen rakam yıllık bazda 300 milyar doların üzerinde. Kamu binaları, devlet alımları, tabi kaynaklar, federal ajanslar ve diğer kamu kuruluşları yolsuzluk ve rüşvet çarkının döndüğü alanlar.

The Moscow Times'ın haberine göre, yolsuzluk ve rüşvetin büyük bir kısmı soruşturulmuyor. Öğretmen ve trafik polisleri dahil toplumun tüm alanına rüşvet yayılmış durumda. Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Başkanı Kiril Kabanov'a göre yolsuzluk bürokrasinin bir parçası haline gelmiş ve kamu hizmetlerinin bir parçası gibi etkin.

Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Adalet Komisyonu Başkan Yardımcısı Aleksandr Savenkov'a göre yolsuzluk olaylarında kısmen azalma var.

Mahkemelere yansıyan yolsuzluk ve rüşvet rakamlarının ortalaması ise 300 bin ruble (10 bin dolar). Yüksek Mahkeme verilerine göre ise yıllık rüşvetlerin yüzde 60'ı 30-300 dolar arasında.

Genelde rüşvetle bağlantılı olan görevlilerin başta parlamento olmak üzere devlet mahkeme ve diğer kurumlarda yakalandığında kurtaracak yeterli miktarda destekçisi var. Başsavcı Yuri Çayka'ya göre ülkede en çok rüşvet alanlar polis, doktor ve öğretmenler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?