Rusya'da zorunlu askerlik zorda

Bu yıl için asker alımları başladı ama hedeflenen rakamda gence ulaşılması zor görünüyor

Rusya'da zorunlu askerlik zorda

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya devlet başkanı Dimitri Medvedev zorunlu askeri hizmetine dair talimatı imzalayarak uygulanmasını istedi. Rus basınında yer alan haberlere göre, bu yıl yaklaşık 219 bin askerin silah altına alınması hedefleniyor. Bu rakam 2010 yılına göre 60 bin daha az.. 

Asker Anneleri Teşkilatı ise, savunma bakanlığının devlet başkanının bu talimatını yerine getiremeyeceğini iddia etti. İddiaya göre şu anda ülke genelinde toplam 200 bin asker kaçağı var. Zorunlu askeri hizmet için teslim süresi 1 Nisan tarihinde başladı ve 15 Temmuz tarihine kadar devam etmesi bekleniyor. Savunma bakanlığı daha önce yapmış olduğu açıklamalarda en az 203 bin askere ihtiyaç duyduklarını belirtmişti. Diğer askerlerin ise içişleri bakanlığına bağlı birimlere gönderilmesi bekleniyor. Genelkurmay başkan yardımcısı General Vasili Smirnov, şu anda askeri alınan gençlerin genellikle doksanlı yıllarda doğduğunu ve belirtilen dönemde ülke genelinde nüfus artımı sorunu yaşandığı için bunun bugün asker sıkıntısına yol açtığını savundu.

Asker Anneleri Teşkilatından Svetlanan Kuzneçova ise, sorunun yasadışı yollarla çözülmeye çalışılacağını ve daha önce de benzer eylemlerin yapıldığını belirtti. Rus ordusunda intihar vakalarının artmasının sebebi olarak da askeri birimler içerisinde çete faaliyetlerinin yaygınlaşması gösterildi. Rusya genelinde nüfus sorununun yanı sıra yaygın sağlık sorununun bulunması asker sıkıntısının yaşanmasının temel nedenlerinden birisi olarak gösterilmekte.

Yapılan araştırmalara göre, askerlik yapabilecek gençlerin önemli bir kısmı ciddi sağlık sorunları yaşamakta ve bu yüzden askere alınamamakta. Sağlık sorunlarının nedenleri arasında ise alkol ve uyuşturucu başta geliyor. Devletin yürüttüğü alkol karşıtı kampanyalarının önemli bir kısmının ise başarısızılıkla sonuçlandığı hatırlatılıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 16:45
banner53
YORUM EKLE

banner39