banner15

Rusya'dan ABD'ye 'ceset torbası' cevabı

ABD'nin Suriye'deki savaş ile ilgili Rusya hakkında yaptığı saldırı iddiasına Dışileri Bakanı Zaharova'dan üç sorulu cevap geldi

Rusya'dan ABD'ye 'ceset torbası' cevabı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye'deki ateşkes anlaşmasının başarısızlığa uğraması durumunda, ülkedeki güç boşluğundan yararlanan teröristlerin Rus kentlerine saldırabileceğini iddia eden ABD'li mevkidaşı John Kirby'e yanıt verdi.

Sputnik'te yer alan habere göre Facebook hesabından yaptığı açıklamayla Kirby'e tepki gösteren Zaharova, ABD'li diplomatın sözlerini anımsatıp, üç soru yöneltti:

"1. Saldırıları ve aşırıcı eylemleri sadece 'ılımlı muhalifler' mi gerçekleştiriyor? Yani ABD'nin altı aydır Fetih El Şam'dan (El Kaide'den ayrılmadan önceki adıyla El Nusra Cephesi) ayırt edemediği muhalifler mi?

2. Fransa, ABD ve diğer ülkelerdeki saldırılar, tüm ülkelerden vatandaşların kafalarının IŞİD tarafından kesilmesi, farklı bir paradigma mı? Belki de, bir diğer 'paralel gerçeklik'?

3. 'Ceset torbaları', 'Rus kentlerine saldırılar' ve 'uçakların kaybolması' ile ilgili sözlerin bir diplomatın yorumundan çok, bir talimata benzediğini düşünmüyor musunuz?"

KIRBY: 'RUSYA, ASKERLERİNİ EVLERİNE CESET TORBALARIYLA GÖNDERMEYE DEVAM EDEBİLİR'

Suriye'deki çatışma ortamıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kirby, "Suriye'de iç savaşın devam etmesi durumunda aşırıcı gruplar Suriye'deki bu durumu istismar edebilir ve operasyonlarını genişletebilir. Hiç şüphe yok ki, bu, Rusya'nın menfaatleriyle çatışabilir ve Rus kentleri dahi bu saldırılara maruz kalabilir. Rusya, askerlerini evlerine ceset torbalarıyla göndermeye devam edebilir, kaynaklarını ve hatta uçaklarını yine kaybedebilir" demişti.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 17:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35