banner39

Rusya'dan ABD'ye Suriye uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'nin Suriye'de Esad'a karşı muhaliflere daha fazla destek vermesine karşı uyarıda bulunarak, iç savaşa karışmamasını taleb etti.

Avrupa 04.08.2015, 17:34 04.08.2015, 17:34
Rusya'dan ABD'ye Suriye uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya, ABD'nin Suriye'ye müdahale etmesi halinde olası sonuçlara karşı uyardı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergej Lavrov, Waşington'dan gelen, Suriye'ye hava saldırılarının artırılacağı yönündeki açıklamayı eleştirerek, bunun zararlı olduğunu belirtti ve Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry ile Katar'ın başkenti Doha'da görüşmek istediğini bildirdi.

Lavrov, Suriye krizine yapılan her türlü müdahalenin durdurulmasını istediklerini ve tarafların görüşmeye zorlanmasını taleb ettiklerini söyledi. Suriye'ye müdahalenin 'İslamcı radikaller'le mücadeleyi zorlaştırdığını belirten Lavrov, kanlı iç savaşın barışçı yollarla ve birlikte sona erdirilmesi için çözüm aranması gerektiğini savundu.

ABD, Esad rejiminin baskıcı tutumu nedeniyle Suriye halkının radikallerin yanında yeraldığını ve bu yüzden Esad'ın yönetimden uzaklaştırılması gerektiğini düşünüyor. Rusya ise Esad rejimini destekliyor ve krizin çözümünde Esad'ın devre dışı bırakılmasını istemiyor.

ABD Devlet Başkanı Barak Obama'nın sözcüsü Josh Earnest, dün yaptığı açıklamada Esad rejiminin Amerikan Ordusunu IŞİD'le mücadelede engellemeye kalkışmamasını belirterek uyardı. Bu açıklamaya tepki olarak Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, bu tutumun milletler hukukuna aykırı olduğunu ve terörizme karşı tek bir cephe oluşturulmasını önlediğini söyledi.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?