banner15

Rusya'dan Litvanya'ya provokasyon iddiası

AB dönem başkanı olarak kasım sonunda bazı eski Sovyet ülkeleri ile önemli stratejik anlaşmalara imza atmayı planlayan Litvanya Rusya'nın hedefinde...

Rusya'dan Litvanya'ya provokasyon iddiası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Litvanya basını, ciddi gerekçe olmadan Litvanya'dan süt ve süt ürünleri ithalatını yasaklayan Rusya'nın, bu ülkenin ve Doğu İşbirliği programına dahil olan ülkelerin üst düzey yöneticilerine karşı bilgi provokasyonuna hazırlandığını iddia etti.

TRT Türk muhabiri Gönül Şamilkızı'nın aktardığı ve Litvanya Devlet Güvenlik Departmanına dayandırılan  habere göre, Rusların en  önemli hedeflerinden birisi Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Gryauskaite. Rusya tarafının yakın zamanda Litvanya Cumhurbaşkanını gözden düşürecek haberler  yayması bekleniyor. İddiaya göre, Gribauskaite'nin biyografisi ile ilgili Rusya Devlet Arşivinde bulunduğu iddia edilen sahte belgelerin yayınlanması söz konusu...

Litvanya istihbaratının elde ettiği bilgiye göre, provokasyonu Rusya Devlet Başkanlığının Yurtdışı Ülkelerle Bölgelerarası ve Kültürel İlişkiler Dairesine bağlı Toplumsal Olayları Analiz Merkezi hazırlıyor. Departman Başkanı Yevgeni Umerenkov'un son dönemde defalarca Litvanya'ya gittiği ve Litvanya Halk Partisi kongresine katıldığı bildiriliyor.

Ayrıca, Smirnov adlı bir departman görevlisinin de bilimsel çalışmalar adı altında defalarca Litvanya'ya giderek yerel politikacılar, siyaset uzmanları ve gazetecilerle ilişkiler kurduğu kaydediliyor. Litvanya bu nedenle Smirnov'un ülkeye girişini yasaklamış...

Provokasyon iddialarını Litvanya Cumhurbaşkanının kendisi de doğruladı. Grybauskaite, dün yaptığı açıklamada provokasyon hazırlığıyla ilgili bilgi aldığını söyledi: "Bunun nedenlerinden birisi bizim Avrupa Birliği dönem başkanlığını başarılı şekilde yürütmemiz. Diğer bir neden ise Litvanya'nın enerji bağımsızlığı için çaba göstermesi..."

Litvanya Cumhurbaşkanı daha önce de Rusya yönetimini eleştirmiş, Moskova'nın Litvanya'ya gerekli saygıyı göstermediğini, Putin'in sadece talep öne sürdüğünü bildirmişti.

Bunun öncesinde - eylül ayında ise Vilnius'la Moskova arasında gümrük krizi yaşanmış, Rusya Litvanya'dan gelen araçları ciddi aramalara tabi tutmuştu. Litvanya bunu, sponsoru olduğu ve ciddi şekilde desteklediği Doğu İşbirliği programındaki rolü ile ilişkilendirmişti. 28-29 Kasım tarihlerinde Litvanya'da Doğu İşbirliği Zirvesi düzenlenecek. Bu zirvede Ukrayna'nın AB ile serbest ticaret anlaşmasını imzalaması, Gürcistan ve Moldova'nın ise paraf etmesi  planlanıyor. Eski sovyet mekanı ülkelerini kendi güdümündeki Gümrük Birliğinde görmek isteyen Rusya, özellikle Ukrayna'nın anlaşmayı imzalamasına kesin bir dille karşı çıkıyor...

TATBİKAT GERİLİMİ

Öte yandan, Litvanya ve Polonya'da yapılacak NATO tatbikatı, tam da bu iddiaların ortalığı karıştırdığı bir döneme rastladı. Ortak hava savunma sistemlerinin geliştirilmesini amaçlayan; karada, denizde ve havada teröre karşı ortak mücadele ve uyum kabiliyetini geliştirmek için planlanan tatbikat, izinsiz uçuşların tespitinde işbirliğinin artırılmasını hedefliyor.

NATO'nun Steadfast Jazz 2013 ismi verilen tatbikatı Rusya tarafından "Soğuk Savaş mantığı ile geliştirildiği" gerekçesiyle eleştiriliyor.

Baltık ülkeleri ve Polonya'da yapılacak tatbikat senaryosunda bir kısmı işgal edilen ülke topraklarının kurtarılması ve yeniden toprak bütünlüğünün sağlanması öngörülüyor.

NATO'dan yapılan açıklamaya göre Steadfast Jazz 2013 askeri tatbikatı ile Estonya, Litvanya, Letenyo ve Polonya topraklarında NATO Acil Mukabele Kuvveti'nin komuta ve kontrol kabiliyetinin test edilecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 11:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48