banner15

Rusya'dan Malezya uçağının düşürülmesi iddialarına cevap

Peskov, Uluslararası Ortak Soruşturma Grubu'nun (JIT) raporu doğrultusunda Rusya'ya yöneltilen suçlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya'dan Malezya uçağının düşürülmesi iddialarına cevap

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kremlin, 2014 yılında Ukrayna'nın doğusunda düşen MH17 sefer sayılı yolcu uçağını vuran füzenin 'Rus ordusuna ait olduğu' iddiasını içeren Hollanda soruşturmasına ilişkin açıklama yaptı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın olayda dahli olduğuna dair iddiaları kesinlikle reddettiklerini vurguladı.

Peskov, "Rusya, MH17'nin düşürülmesinde dahli olduğu suçlamalarını kabul etmiyor ve JIT'in çıkarımlarına itibar etmiyor. Zira Moskova, JIT'in çalışmalarına dahil edilmedi" dedi.

Rusya'nın bu trajedinin faillerinin tespit edilmesi için gereken işbirliğini sunmaya hazır olduğunu birçok kez dile getirdiğini anımsatan Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün rapor hakkında kullandığı ifadeleri şöyle aktardı:

"Hollanda'da yapılan soruşturmanın yetkilileri, Rusya'yı sürece dahil etmezken Ukrayna'yı dahil etti. Elbette, soruşturma ekibinin tam yetkili katılımcısı olmayan Rusya, bu çalışmanın sonuçlarının ne kadar güvenilir olduğuna dair bir bilgi sahibi değil."

O dönemde topraklarında silahlı çatışmalar yaşanan Ukrayna'nın hava sahasının kapatılması için uygun önlemler almadığına da dikkat çeken Peskov, bu iki hususun güvensizlik oluşturduğunu ve bu nedenle tüm suçlamaları kesinlikle reddettiklerini vurguladı.

Hollanda araştırma ekibi Rusya'yı işaret etmişti

Hollanda polisinin suç araştırmaları ekibinin başındaki Wilbert Paulissen, Uluslararası Ortak Soruşturma Grubu'nun Temmuz 2014'te Ukrayna'nın doğusunda yere çakılan MH17 sefer numaralı Malezya uçağını düşüren füzenin, 'Rusya'nın 53. Uçaksavar Tugayı'na ait olduğu sonucuna vardığını ileri sürmüştü.

Hollandalı soruşturmacılar uçağın düşme nedenleriyle ilgili daha önce de Rusya'yı suçlayan iddialar ortaya atmıştı. Olayı araştıran uluslararası soruşturma ekibi daha önce, uçağı düşüren füzenin, Ukrayna'nın doğusunda o dönemde Kiev'in kontrolünde olmayan topraklara gönderildiğini ve daha sonra Rusya topraklarına geri götürüldüğünü iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48