banner15

Rusya'dan 'Türkiye ile Suriye'de ortak operasyon' sinyali

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Türkiye ile diyalogun yeniden sağlandığını ve gerekirse ortak eylem yapılabileceğini açıkladı.

Rusya'dan 'Türkiye ile Suriye'de ortak operasyon' sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Türkiye'nin Fırat Kalkanı harekatıyla ilgili bilgi ve istihbarat paylaşımlarını devam ettirdiklerini ve ortak operasyonların da mümkün olabileceğini açıkladı.

Russia-greece2016 sitesine röportaj veren Zaharova, Türkiye'yle Suriye konusundaki işbirliğinin yapıcı olacağına gösteren bir eğilim olduğunu belirtip ortak eylemlerin mümkün olduğunu belirtti. Zaharova, "(Suriye konusunda) endişelerimizi ve üzerinde anlaşmaktan uzak olduğumuz meseleleri de yapıcı bir biçimde tartışılıyoruz. Ankara'nın yaptıklarını çok gerçekçi bir biçimde izliyoruz, burada herhangi bir yanılsama ya da şüpheye yer yok" ifadelerini kullandı. Zaharova, "Türkiye ile 'diyalog ve işbirliği yeniden sağlandığını' da belirten Zaharova, "Bu işbirliği fikir alış verişi, bilgi paylaşımı öngörüyor. Gerekmesi hâlinde ortak eylemler de mümkün" diye ekledi.

15 TEMMUZ'DA ULUSLARARASI HUKUKUN YANINDA OLDUK

"(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'ın pozisyonunu desteklemediğimizi belirtmek istiyorum. Bu, hoşumuza giden ya da gitmeyen bir insana kişisel destek verme meselesi değil. Dış politikayı üzerine kurduğumuz bir prensip var: uluslararası hukuka uymak ve BM'nin temel prensiplerini izlemek" dedi. 15 Temmuz döneminde 'anayasal düzen, meşruiyet ve yasal olarak seçilmiş hükümeti' desteklediklerini kaydeden Zaharova, şunları söyledi: "Zira bu, sadece bir ülke içinde değil bölgede de istikrarın korunmasının temelidir. Tüm süreçlerin birbirlerini nasıl etkileyebildiği düşünüldüğünde de olanların dünyanın istikrarı için önemli bir faktör olduğu açıktır."

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 12:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35