banner39

Rusya'dan Türkiye'ye operasyon eleştirisi

Rusya Başbakanı Medvedev, Türkiye'nin PKK'ye karşı yaptığı operasyonları eleştirerek, Türkiye'yi uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı

Avrupa 07.08.2015, 11:49 07.08.2015, 12:23
Rusya'dan Türkiye'ye operasyon eleştirisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Türkiye'nin PKK ile mücadele için Kuzey Irak'ta hava operasyonları yapmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu öne sürdü.

Mısır medyasına konuşan Medvedev, PKK'ye yapılan saldırıları, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarına benzeterek 'ciddi bir şüphe' oluştuğunu, Suriye'de ABD'nin liderliğini yaptığı koalisyonun BM Güvenlik Konseyi kurallarını bir tarafa bırakmayı sağladığını ve Suriye yönetiminin izni olmadan hareket edildiğini iddia etti.

Medvedev, Suriye ve Irak'ın yoğun terör saldırılarına uğradığını gözlemlediklerini, ancak bunun çözümü için BM çatısı altında uluslararası ortak bir tutum gerektiğini ve Rusya'nın da buna hazır olduğunu belirtti.

Rusya, Suriye rejimini destekliyor ve iç savaşın sona ermesi için aracılık yapmak istiyor. Ortadoğu'daki bağlantıları nedeniyle IŞİD'e karşı mücadelede de yardımcı olmayı teklif ediyor. Ancak Türkiye'yi uluslararası hukuku çiğnemekle suçlayan Rusya, Kırım'ı işgal ederek ve Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçıları desteklemek suretiyle iyi bir örnek teşkil etmiyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?