banner39

Rusya'dan, Ukraynalı siyasi tutukluların iadesine ret

Rusya, Ukraynalı siyasi tutuklular olan Aleksandr Kolçenko ve Oleg Sentsov’un Rusya vatandaşı olduğunu gerekçe göstererek onların Ukrayna’ya iadesini reddetti.

Avrupa 22.10.2016, 10:24 22.10.2016, 10:27
Rusya'dan, Ukraynalı siyasi tutukluların iadesine ret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Federasyonu, yasadışı olarak tutuklu bulundurduğu Ukraynalı siyasi tutuklular Aleksandr Kolçenko ve Oleg Sentsov’un Rusya vatandaşı olduğunu gerekçe göstererek iade etmeyi reddetti.

Rusya Adalet Bakanlığı’ndan gönderilen mektupta, Aleksandr Kolçenko’nun Rusya vatandaşlığını kabul ettiği ve bundan dolayı 1983 yılında imzalanan Tutukluların İadesi İle İlgili Sözleşme çerçevesinde Ukrayna’ya iade edilemeyeceği ileri sürüldü. Metinde, “Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında ikili vatandaşlık ile ilgili uluslararası sözleşmenin olmaması ve Aleksandr Kolçenko’nun Rusya vatandaşı olmasından dolayı söz konusu tutuklunun 1983 yılında imzalanan Tutukluların İadesi İle İlgili Sözleşme çerçevesinde Ukrayna’ya iade edilmesi imkansız” ifadelerine yer verildi.

Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, 2014 yılının Mayıs ayında Kırım’da Rusya gizli servisleri tarafından gözaltına alındı ve işgal edilen yarımadadan Rusya’ya götürüldü. Kırımlı aktivist Aleksandr Kolçenko da Mayıs 2014’te gözaltına alınarak Rusya’ya götürüldü.

Rusya yönetimi, Sentsov ve Kolçenko’yu Rusya’ya yasak olan Sağ Sektör (Pravıy Sektor) örgütünün hücresini kurmak, Kırım Rus Toplumu Teşkilatı ve Birleşik Rusya (Yedinaya Rossiya) Partisi’nin Akmescit’teki ofislerini kundaklama ve Akmescit’te Lenin Anıtını patlatma hazırlıkları yapmakla suçladı. Sentsov ve Kolçenko, suçlamaları reddetti. Oleg Sentsov, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerinin kendilerine gerekli ifadeleri almak için kendisine işkence yaptığını kaydetti.

2015 yılının Ağustos ayında Rusya’nın Rostov-Na-Don Şehri'nde bulunan Kuzey-Kafkasya Askeri Mahkemesi, Rusya’da “terör eylemi düzenlemekle” suçlanan Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov ve Kırımlı aktivist Aleksandr Kolçenko hakkında karar çıkardı. Oleg Sentsov’a toplam olarak 20 yıl hapis cezası verilirken, Kırımlı aktivist Aleksandr Kolçenko 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?