banner39

Rusya'nın Avrupa'da aşırı sağ ve sol partilerle 'arası iyi'

Avrupa'da yükselen bazı sağ ve sol partiler Rusya'yı destekleyici açıklamalar yapıyor. Rusya'nınsa bu partilerin bazılarına finansal destek sağladığı ileri sürülüyor

Avrupa 13.02.2015, 15:53 13.02.2015, 17:44
Rusya'nın Avrupa'da aşırı  sağ ve sol partilerle 'arası iyi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren birçok siyasi partiyi çeşitli yollarla finanse ettiği iddia ediliyor. Avrupa ülkelerinde son yıllarda yapılan seçimlerde başarı gösteren sağ veya sol partilerin liderlerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i destekleyici açıklamalar yapmaları dikkat çekiyordu. Rusya'nın çeşitli yollarla bu partilere para aktardığı iddiası bu partilerle ilgili tartışmalara neden oldu.

The Economist'te yer alan habere göre, Yunanistan'da iktidara gelen radikal sol Syriza partisi Rusya'yla olan yakınlığını gizlemiyor. Yunanistan'ın yeni Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ilk yurt dışı ziyaretini bir Avrupa Birliği ülkesine değil, Moskova'ya yaptı.

Bir başka Rusya yanlısı sol parti olan İspanya'nın Podemos partisi de son araştırmalara göre ülkede güçlenmeye başladı. Podemos partisinin lideri Batı'yı Rusya ile ilişkilerinde çifte standartlı olmakla suçluyor. 

Fransa'nın sağ milliyetçi Ulusal Cephe partisi de Putin'e duydukları hayranlığı saklamıyor. Parti lideri Marine Le Pen, Moskova'ya birçok defa ziyarette bulundu. Ulusal Cephe Kremlin ile dolaylı bağları bulunan Birinci Çek Rusya Bankası'ndan 10 milyon avroya yakın borç alma konusunda anlaştı. Alınan bu paranın alınması planlanan 40 milyon avroya yakın paranın ilk kısmı olduğu söylentiler arasında yer alıyor. Bir siyasi partinin bu kadar büyük parayı neden aldığına yönelik eleştiriler geliyor. Le Pen ise, daha önce Avrupalı bankalara başvurduğunu ancak geri çevrildiğini ileri sürdü. 

İngiltere'de son yıllarda güçlendiği gözlenen aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) de Rusya'yı destekleyen partiler arasında. UKIP lideri Nigel Farage, Putin'i bir dünya lideri olarak takdir ettiğini söylemişti. 

Macaristan'ın sağ kanatta yer alan ve Rusya yanlısı olan Jobbik partisi Nisan ayı seçimlerinde yüzde 20 oranında oy kazandı. 2013 yılında parti lideri Rusya'yı Avrupa mirasının koruyucusu olarak tanımlarken Avrupa Birliği'ni ise "güvenilmez" olarak nitelendirdi.

Avrupa Parlemontosu üyesi de olan Bela Kovacs ise en tartışmalı figürlerden biri olarak biliniyor. Kırım işgalini destekleyerek Rusyanın çıkarları konusunda lobi faaliyetlerine katılmıştı.

Macaristan'da iktidar olan komünizm karşıtı Fidesz de Rusya'ya yakın duruyor. Temmuz ayında Macaristan Başbakanı Viktor Orban Avrupa Birliği'nde "liberal olmayan bir devlet" kurmak için uğraştığını söylemişti.

Partiler üzerine uzman olan Anton Shekhotsov ise Fransa partisine verilmiş olan borcun kural değil bir istisna olduğunu ve Kremlin'in partilerden ziyade siyasetçilere "para" verdiğini söyledi. Rusya'nın ise Avrupalı dostlarını hile karıştığı iddia edilen seçimlerini meşrulaştırmak için kullandığı söyleniyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?