banner39

Rusya'nın BM'deki çözüm önerisine Almanya'dan destek

Ukrayna'da ateşkesin sağlamlaşması için BM Güvenlik Konseyinde Rusya tarafından yapılan çözüm kararı teklifini Almanya destekliyor.

Avrupa 16.02.2015, 13:43 16.02.2015, 14:03
Rusya'nın BM'deki çözüm önerisine Almanya'dan destek

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

BM Güvenlik Konseyinde Ukrayna'daki ateşin kontrol edilerek devamını sağlamak amacıyla Rusya tarafından yapılan çözüm teklifine Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'den destek geldi. Kolombiya ziyareti sırasında Rus insiyatifi hakkında bir açıklama yapan Steinmeier, Güvenlik Konseyinin çözüm kararının bölgede mevcut ateşkesin istikrarı için faydalı olacağını söyledi. Steinmeier aynı zamanda Ukrayna'da şu andaki durumdan 'genel olarak' memnun olduğunu belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanlığından bildirildiğine göre Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te daha önce biraraya gelen temsilciler, barış süreci konusunda telefon görüşmeleri yaptılar.

BM Güvenlik Konseyinde bir çözüm kararı alınması teklifine İngiltere ve ABD şüphe ile bakıyor. Yeni bir çözüm kararıyla, Minsk'te alınan barış kararlarının tekrar tartışılmasının gündeme gelebileceği belirtildi. İngiltere ve ABD, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri olarak alınacak kararları veto edebilirler.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, çözüm kararında kavganın öne çıkarılmadan, Uluslar arası camianın bölgede sükunuten sağlanması gayretlerinin arkasında olduğunu gösterecek sinyaller verilebileceğini kaydetti. Ayrıca Steinmeier bu hafta Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya dışişleri bakanlarının konuyu görüşmek üzere tekrar biraraya geleceklerini bildirdi.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?