banner39

Rusya'nın doping cezalarına tepkiler büyüyor

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS)'ın Rus sporcuları Rio Olimpiyatlarından men etmesine tepkiler geldi. Birçok spor yazarına göre, Rusyasız olimpiyat renksiz olacak.

Avrupa 26.07.2016, 13:22 26.07.2016, 13:23
Rusya'nın doping cezalarına tepkiler büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Anti-Doping Ajansı WADA, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin önceki gün Rus sporcularla ilgili aldığı karara tepki gösterdi. Rio Yaz Olimpiyat Oyunları dahil olmak üzere Rus atletlerin uluslararası müsabakalardan topyekün men edilmesi yönündeki tavsiyesini yineledi. WADA aksi halde ‘temiz’ sporcuların hakkının korunmamış olacağını savunuyor.

Macar spor yazarı Attila Ághassi’ye da cezalandırmanın olimpiyat ruhuna aykırı olduğunu belirterek “Bu durumu geren masumiyet karinesi ile topyekün cezalandırma arasında kalan boşluk. Bununla birlikte Yelena Isinbayeva gibi birden çok dünya rekorunu elinde bulunduran sembolik isimlerin Olimpiyatlar’a katılamayacak oluşu, Olimpiyat Oyunları’nın cazibesini bir parça törpüleyecek. Bu durumda Olimpiyat Oyunları dünyanın en iyilerinin belirlendiği yarışlar olarak tanımlanamayacak, çünkü birçoğu orada olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin bütün Rus atletleri olimpiyatlardan men eden kararının aksine oyuncularla ilgili son kararı bağlı oldukları federasyonlara bırakmıştı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü