banner15

Rusya'nın gelirlerinde petrol ve gazın payı azalıyor

Rusya Maliye Bakanı Siluanov, petrol ve doğalgaz ihracatının ülkenin toplam gelirlerindeki payının bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 34'e gerilediğini belirtti.

Rusya'nın gelirlerinde petrol ve gazın payı azalıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde petrol ve doğalgaz ihracatının toplam gelirlerdeki payının yüzde 34'e gerilediğini söyledi.

Geçtiğimiz yılın son aylarında petrol ve doğalgaz ihracatının Rusya'nın toplam gelirlerdeki payının yüzde 43'e gerileyerek ilk defa yüzde 50'nin altına indiğini hatırlatan Siluanov, “Düşen petrol fiyatları nedeniyle ekonomimizin bütçe gelirlerindeki yapı da değişti” dedi.

Bu yılın sonuna kadar Rezerv Fonu'ndan 2,1 trilyon ruble harcamayı planladıklarını belirten Siluanov, “Ancak varil başına 50 dolarlık petrol fiyatı tahminiyle hazırladığımız bu hedeften fazlasını harcamamız gerekecektir” ifadelerini kullandı.

Siluanov, Rezerv Fonundan harcama yapmamak için atılması gereken tüm adımlara atmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Çünkü Rezerv Fonu bizim ‘hava yastığımız' ve önümüzdeki yıllarda bu güvenceye ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Rusya Maliye Bakanlığı olarak bütçe açığının gayri safi milli hasılaya oranını yüzde 1'e düşürmenin ana hedefleri olduğunu belirten Siluanov, önümüzdeki 3 yıl için bütçe hazırlanırken istikrar ve dengeli bir bütçenin dikkat edilecek ana hususlar olduğunu vurguladı.

Petrol şirketi Rosneft'in yüzde 19,5'lik hissesinin ise bu yılın ikinci yarısında özelleştirileceğine işaret eden Siluanov, “Özelleştirmede yer alacak şirketler seçildi ve bu noktada hükümetin planlarında herhangi bir değişiklik olacağını düşünmüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48