Rusya'nın 'insansız denizaltı aracı' ABD'yi tedirgin etti

Rusya'nın nükleer kapasiteye sahip insansız denizaltı aracı Kanyon'u test etmesi ABD'yi tedirgin etti

Rusya'nın 'insansız denizaltı aracı' ABD'yi tedirgin etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, 2015 yılında yapımını tamamladığı nükleer kapasiteye sahip 'insansız denizaltı aracı'nın testini gerçekleştirdi. ABD limanları için büyük stratejik tehdit teşkil eden bu insansız denizaltı aracı, Amerikan istihbaratının teyakkuza geçmesine sebep oldu.

Deniz Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Amerikan istihbarat birimleri, Pentagon tarafından Kanyon ismi verilen aracın Sarov tipi bir denizaltından 27 Kasım'da hareket ettiğini tespit etti. Testin yapılış yerine ve sonuçlarına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Pentagon sözcüsü Jeff Davis konu hakkında herhangi bir yorum yapmak istemezken 'Rusya'nın denizaltındaki askeri gelişmelerini yakından takip ediyoruz, ancak onlar hakkında özel bir açıklama yapmayacağım' dedi.

2015 yılının Ekim ayında Rusya'nın insansız denizaltı çalışmalarına dair detaylar ilk kez basına sızdırılmıştı. Çalışmaları gizli tutmak isteyen Rusya bu sızıntıdan iki ay sonra program ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Rusya denizaltında insansız araç geliştirme programını 'Çok Amaçlı Okyanus Programı' olarak adlandırdı. Tasarım ve geliştirme ise; Rusya'nın tüm denizaltınlarını inşa eden TsKB Rubin tasarım ofisi tarafından gerçekleştirildi.

EN BÜYÜK NÜKLEER SİLAH KAPASİTESİNE SAHİP

Amerikan istihbarat görevlileri , Kanyon'un milyonlarca tonluk dinamitin öldürme etkisine sahip dünyada var olan en büyük nükleer silah kapasitesine sahip savaş başlıkları taşıyabileceğini belirtti. Kanyon'un ABD'nin balistik füze ile yüklü denizaltıların yanaştığı limanları hedef alabileceği düşünülüyor.

Amerika'nın nükleer füze yüklü iki denizaltısı, Florida sınırının kuzeyindeki Georgia'daki Kings Bay'de ve Washington State'deki Puget Sound'da bulunuyor. İnsansız denizaltı araçlarının ABD donanması tarafından da geliştirdiği ancak bunların nükleer kapasiteye sahip olmadığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 14:37
YORUM EKLE

banner33

banner37