banner39

Rusya'nın Suriye tasarısına destek şartı

Lavrov, basına yaptığı değerlendirmede yeni tasarının herhangi bir ültimatom içermemesinin ön şartları olduğunu söyledi.

Avrupa 05.04.2012, 13:57 05.04.2012, 13:57
Rusya'nın Suriye tasarısına destek şartı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yeni bir tasarıya destek verebileceklerini söyledi.

Rus basınında yer alan bilgilere göre, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'le bir araya gelen Lavrov, basına yaptığı değerlendirmede yeni tasarının herhangi bir ültimatom içermemesinin ön şartları olduğunu söyledi. Rus bakana göre yeni tasarı BM Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın misyonuna ve Arap Birliği'nin çalışmalarına destek olması gerekiyor.

Suriye'de atılacak adımların Annan misyonuna katkı sağlayacak şekilde olmasının zorunluluğuna dikkat çeken Rus bakan, İstanbul'da gerçekleşen 'Suriye'nin Dostları' zirvesinin sürece zarar verme riski olduğunu iddia etti. Rusya daha önce iki kez Suriye'ye yönelik Güvenlik Konseyi kararını dış müdahaleye kapı aralayacağı gerekçesi ile veto etmişti.

RUS ÜSSÜ BÖLGEYE İSTİKRAR SAĞLIYOR

Rusya ile Kırgızistan arasında kirasının ödenmemesi nedeni ile sorun haline gelen Kant askeri üssü ile ilgili de değerlendirmede bulunan Rus bakan, "Askeri üssün herhangi bir gizli ajandası yok. Sadece Kırgızistan'a değil, tüm Orta Asya'ya istikrar ve güven sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu. Lavrov ABD'nin bölgede bulunan Manas askeri üssü ile ilgili Atambayev'in sürenin uzatılmayacağı yönündeki açıklamalarından da memnun olduklarını ifade etti.

Rusya'nın Ulyanovsk kentinde Afganistan'da bulunan NATO askerleri için transit bir merkez kurulması ile ilgili sorulara da cevap veren Lavrov, "Rus gümrük görevlileri görev yapacak. NATO'ya ait sivil ya da askeri personel bulunmayacak." hatırlatmasında bulundu.

Rusya Komünist Parti'si Sovyetler Birliğinin kurucularından Vladimir Lenin'in memleketinde NATO üssü kurulacağı iddialarını dile getirerek projeye sert bir şekilde karşı çıkıyor.

KIRGIZ GÖÇMENLERDEN MEMNUNUZ

Rusya'nın başkenti Moskova ve diğer kentlerinde yoğun bir şekilde çalışan Kırgız göçmenlerden memnun olduklarını da ifade eden Rus bakan, "Onların yasal olarak Rusya'da çalışmalarından memnunuz ve haklarını koruyoruz. Bu konuda Kırgız yönetimi ile ortak bir çalışma grubu da oluşturuyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Rusya'da 500 bin ile 1 milyon arasında Kırgız yaşıyor ya da işçi olarak çalışıyor. Yasaları ihlal edenlerin sınır dışı edilmesi, Rusça dilbilgisi sınavı ve vatandaşlıkların zorlaştırılması gibi konular Kırgızistan'da olduğu gibi diğer eski Sovyet ülkelerinde endişe ile karşılanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü