banner39

Rusya'nın Suriye tutumu değişmedi

Rus yetkililer ateşkes çağrılarının sadece Esad'a değil, muhalefete de yapılması gerektiğini savunuyor. İran'a yaptırımların da kaldırılmasını istiyor.

Avrupa 06.03.2012, 16:38 06.03.2012, 16:50
Rusya'nın Suriye tutumu değişmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Devlet Başkanı seçilmesinden sonra da Rusya'nın Suriye konusundaki tutumunda bir değişiklik olmadı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Ryabkov, bugün Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Batı'nın, Suriye'deki muhalefete 'Beşşar Esad yönetimine karşı savaşmayı bırakması' yönünde baskı yapması'' şeklindeki Moskova'nın tezini yineledi.

Ryabkov, bu konuda son derece emin olduklarını ifade ederek, ''(muhalefete Esad yönetimiyle mücadeleyi bırakması yönündeki baskı konusunda) Haklı olduğumuza son derece eminiz. Bu yüzden de partnerlerimize sertlik yanlısı bir çizgide durmamaları, uzlaşı, müzakere ve siyasi süreci başlatma arayışına girmeleri çağrısında bulunuyoruz'' diye konuştu.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili de Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada, ateşkes çağrılarının sadece Esad'a değil, muhalefete de yapılması gerektiğini söyledi.

İRAN'A YAPTIRIMLAR KALKMALI

Öte yandan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) nükleer faaliyetlerini kontrol etmesine İran'ın izin vermesi durumunda, Moskova'nın İran'a yönelik tek taraflı yaptırımların kaldırılması görüşmelerinin başlamasını sağlamaya çalışacağını söyledi.

Ryabkov, İran'a uygulanan ambargoların kaldırılması girişimleriyle ilgili bir soru üzerine, ''Eğer bu anlaşmaya varabilirsek, bu konu görüşmelerde kullanılabilir, uluslararası topluluk da yaptırımları belki iptal edebilir, tek taraflı olanlar dahil'' diye konuştu.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Pazar günü yapılan seçimde ezici üstünlükle devlet başkanı seçilmesinin ardından Rusya-İran ilişkilerinin dostça devam edeceğini belirten Ryabkov, ''Bizim de uluslararası topluluğun İran'ın nükleer programıyla ilgili endişelerinde paylaştığımız bazı kısımlar var. Ama bunları Rusya-İran ilişkilerine zarar vermeyecek şekilde çözmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız'' diye konuştu.

Ryabkov, yaptırımların kaldırılması konusunu, uluslararası aracılar olan Rusya, ABD, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan oluşan 6'lar grubu görüşmelerinde de Rusya tarafından gündeme getirileceğini sözlerine ekledi

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?