Rusya'ya karşı olan Kırımlılara ölüm tehdidi

Kırım'da gerginlik ve belirsizlik sürüyor, Kırım Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov Rusya’ya katılmak istemeyen Kırımlıları ölümle tehdit ediyor

Rusya'ya karşı olan Kırımlılara ölüm tehdidi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırım Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov tarafından yayınlanan bildiride, Kırım’ın Ukrayna’ya bağlı olarak kalmasını isteyenlere, Ukrayna sizlere sadece kültürel ve etnik kökene göre aşağılama ve ayırım yapmakla kalmaz, sizi yok edebilir diyerek Kırımlıları tehdit etti.

Konstantinov, 60 yıl önce Kırım sakinlerine karşı büyük adaletsizlik yapıldığını, Kırım Rusya Federasyonu’ndan çıkarıldığını ve Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne dahil edildiğini ve şimdi Kırım sakinlerinin “eve dönme” şansı doğduğunu ileri sürdü.

Vladimir Konstantinov’un bildirisinde, “Vatan bizi bekliyor. Biz doğru seçimi yapacağız, kendi öz ülkemiz Rusya’ya adapte olmak için bize yardım edilecek. Bu geçiş döneminde, kayıpların önüne geçmek için öğrenci, kamu çalışanları ve emekli vatandaşlarımızın çıkarlarını korumayı öngören programlar hazırlanmıştır. Rusya Federasyonu merkez yönetimi ve Rusya bölgeleri bize yardım etmeye hazır. Bizim, bağımsız Ukrayna’da mevcut olanlardan daha yüksek standartlara geçmeye hazır olmamız gerekiyor” denildi.

KIRIM TATARLARI MAKAMLA KANDIRILMAK İSTENİYOR

Kırım Verhovna Radası (Parlamentosu) tarafından atanan Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Kırım Tatarlarına Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin tüm yönetim organlarında yer almayı teklif etti. Kırım Tatarları’na başbakan yardımcılığı, 2 bakanlık ve diğer kurumlarda yüksek görevler vaat edildi.

Aksenov, Rusya devletine ait RİA Novosti haber ajansına verdiği demeçte, “Kırım Tatarlarına başbakan yardımcılığı, iki bakanlık ve içişleri bakanlığı dahil her bakanlıkta en azından bir bakan yardımcısı görevinin verilmesi teklifinde bulunduk” dedi.

Kırım yönetiminin sürgünden dönen vatandaşların iskanı için ayrılan yardımın artıracağını da dile getiren Aksenov, “Sürgünden dönen vatandaşların iskanı için ayrılan maddi kaynağı iki kat artırmayı teklif ettik. Bunun için yılda 22 milyon dolar ayrılacak” dedi.

KIRIM'A YENİ GÜVENLİK AMİRİ ATANDI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vekili Aleksandr Turçinov,  8 Mart tarihinde, Oleg Absalâmov’u Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Kırım Şubesine Müdür olarak atadı.

Daha önce Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Kırım Şube Müdürü Gennadiy Kalaçyev istifa ettiğini bildirmişti. Kalaçyev, “İstifa dilekçemi verdim. Askerler kendi görevlerini yerine getirmeli, Kırım’da barış ve huzuru korumalı, sorumlu bölgelerde çalışmalarına devam etmeli” dedi.

Kırım Parlamentosu tarafından atanan Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, 2 Mart tarihinde Pyotr Zima’yı Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Kırım Şube Müdürü olarak atadı ve “Eğer birileri yeni SBU başkanı atanmasını kabul etmiyorsa istifa etsin” diye kaydetti.

UKRAYNALI KOMUTAN KAÇIRILDI

Kırım’ın Bahçesaray kentinde bulunan Ukrayna askeri birliğinin komutanı Yarbay Vladimir Sadovnik kaçırıldı. 

Birliğin karargah başkanı Yarbay Sergey Gunder’in verdiği bilgiye göre komutanın 9 Mart’ta öğle yemeğinden dönerken kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı.

Sergey Gunder, “Komutanı Rus Birliği Partisi ofisinde götürdüler, ama oraya vardığımızda ofiste bulunanlar komutanı ofiste hiç görmediklerini söylediler. Pazartesi sabah 7-8 sularında telefonla eşini arayarak iyi olduğunu, bilmediği bir yerde tutulduğunu ama kendisine karşılık hiçbir talepte bulunulmadığını söyledi.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 15:06
banner53
YORUM EKLE

banner39