banner39

Rusya'yı sarsan cinayette 'boğma' iddiası

Berezovski'nin dostu Nikolay Gluşkov, cesedin yanında atkı bulunduğunu öne sürdü.

Avrupa 25.03.2013, 14:44 25.03.2013, 14:44
Rusya'yı sarsan cinayette 'boğma' iddiası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Londra'da hayatını kaybeden Rus oligark Boris Berezovski'nin atkı ile boğularak öldürüldüğü iddia edildi.

İngiliz Guardian gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre, Berezovski'nin dostu Nikolay Gluşkov, cesedin yanında atkı bulunduğunu öne sürdü.

Gluşkov, olay yerine Berezovski'nin eski eşi Galina Berezovskaya'nın girmesine izin verildiğini kaydetti. Gluşkov, “Boris'i (Berezovski) boğmuşlar. Bunu ya kendisi yapmış ya da birisi yardımcı olmuş. İntihar olduğuna inanmıyorum. Bu sıradan bir ölüm değildi.” dedi.

Rus oligarkın evinde arama yapan İngiliz güvenlik uzmanları, evde hiç bir zararlı radyoaktif ve zehirli maddenin bulunmadığını açıkladı. İngiliz Sky News televizyon kanalına konuşan polis, “Ev temiz. Hiç bir şüpheli eşya bulunmadı.” açıklamasında bulundu. Polis, olayın cinayet olduğuna ilişkin ellerinde hiç bir kanıtın olmadığına işaret etti. İngiliz güvenlik görevlilerinin, 67 yaşında hayatını kaybeden Berezovski'nin ölümüyle ilgili geniş şekilde inceleme başlattığı belirtiliyor.

Basın, olayın ya intihar ya da kalp krizi olduğu görüşünde. Berezovski ölümünden bir kaç saat önce Forbes dergisine verdiği son mülakatında, “Benim için hayatını anlamı bitti ve artık politika ve ticaretle uğraşmak istemiyorum. 67 yaşındayım, bundan sonra ne yapacağımı bilemiyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Berezovski'nin dost ve tanıdıkları da olayla ilgili çeşitli tahmin ve yorumlarda bulundu. Daha önce beraber çalıştığı politolog Stanislav Belkovski, Dojd kanalına yaptığı açıklamada Berezovski'nin intihar etmiş olabileceğini belirterek, “O, 90'lı yılların başlarından kurduğu oyunu kaybettiği için kendisini bağışlayamıyordu. Dolayısıyla intihar olabilir.” iddiasında bulundu.

Gazeteciler Demyan Kudryavtsev, Yevgeni Kiselyov ve başka tanıdıkları ise intihar olmadığı görüşünde.

Berezovski'nin eski basın sözcüsü Tima Bella son zamanlarda Rus oligarkın finansal sorunlardan dolayı güçlü depresyon geçirdiğini kaydetti. Rus işadamı Roman Abramoviç'e karşı 5 milyar dolarlık mahkemeyi kaybetmesi Berezovski'nin dengesini sarsmıştı.

Rusya Güvenlik Konseyi eski Sekreteri İvan Rıbkin, Berezovski'nin Moskova çevre bölgesindeki eski bir kilisenin yanında toprağa verilmesini vasiyet ettiğini ifade etti. Rıbkin, “Bana şunları vasiyet etmişti. Moskova çevre bölgesi Tarasovka'daki eski kilisenin yanında mezarlık var. Kendisi 1994 yılında orada vaftiz olmuştu. Orada akrabalarının mezarı var. Bu mezarlıkta toprağa verilmesini arzu ettiğini bana anlatmıştı.” dedi.

Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, Berezovski ile en son Ocak ayında görüştüğünü belirterek, “Gerçekten de İngiltere'yi terk etmek istiyordu. Rusya'ya geri dönmeyi çok arzu ediyordu. Özellikle onun bu sözleri bana dokundu. Her Rus televizyon kanallarını izlediğin de nerdeyse ağlıyordu. Bu yüzden Devlet Başkanı Vladimir Putin'e pişmanlık mektubunu göndermişti.” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?