Saakaşvili'ye Türkiye suçlamasıyla dava açıldı

Ukrayna Devlet Havacılık İşletmesi eski Başkanı Denis Antonyuk, Saakaşvili’nin bir Türk şirketinin çıkarlarını savunduğunu iddia ederek, hakkında suç duyurusunda bulundu

Saakaşvili'ye Türkiye suçlamasıyla dava açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna’nın Odessa Valiliği’ne atanan Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile bazı Ukraynalı bürokratlar arasındaki gerginlik artıyor.

Geçtiğimiz günlerde Saakaşvili’nin açıklamaları sonrasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından görevden alınan Ukrayna Devlet Havacılık İşletmesi Başkanı Denis Antonyuk, Saakaşvili’nin bir Türk şirketinin çıkarlarını savunduğunu iddia ederek, Saakaşivili hakkında Ukrayna Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Antonyuk, Ukrayna Başsavcısı Viktor Şokin’e yazdığı dilekçede, kendisinin görevden alınmasının yasalara aykırı olduğunu ifade ederek, Saakaşvili’nin Devlet Havacılık İşletmesi Komisyonu’nun toplantısına katılıp bu konularda müdahalede bulunmaya yetkili olmadığını savundu. Antonyuk, Saakaşvili’nin Türk sermayeli bir firmanın çıkarlarını savunup yolsuzluğa bulaştığını ileri sürdü.

Mihail Saakaşvili ise bu iddialara verdiği cevapta, Ukrayna Devlet Havacılık İşletmesi Başkanı Denis Antonyuk’u, Ukrayna’nın önde gelen oligarklarından İgor Kolomoyski’ye ait olan Ukrayna Uluslararası Havayolları (MAU) firmasının çıkarlarını savunmakla ve yolsuzluğa bulaşmakla suçladı.
 
Mihail Saakaşvili, Ukrayna Devlet Havacılık Komisyonu’nun 26 Haziran tarihindeki toplantısında Antonyuk’u yolsuzluğa bulaşmakla ve oligarkların çıkarlarını savunmakla suçlamış, ertesi günü ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Antonyuk’un görevden alınacağını açıklamış ve Antonyuk, Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun kararıyla, 1 Temmuz’da görevden alınmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 16:09
banner53
YORUM EKLE

banner39