Sabancı suikasti zanlısı tahliye edildi

Yunanistan'da geçen yıl hücre evinde yakalanan Sabancı suikasti zanlılarından DHKP-C’li İsmail Akkol tahliye edildi

Sabancı suikasti zanlısı tahliye edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'da tutuklu bulunan Özdemir Sabancı suikastı zanlısı DHKP-C’li İsmail Akkol üç arkadaşı ile birlikte cezaevinden çıktı.

Haberturk'te yer alan habere göre Yunanistan yargısı DHKP-C'li Akkol'un şartlı tahliyesine karar verdi. Atina’da, geçen yıl şubat ayında hücre evine yapılan baskında Özdemir Sabancı suikastı zanlısı İsmail Akkol ile DHKP-C askeri kanat sorumlusu olduğu ileri sürülen Hüseyin Fevzi Tekin, Mehmet Ali Yılmaz ve Bilgehan Karpat çok sayıda silah ve cephane ile birlikte yakalanmıştı.

Türkiye’nin İsmail Akkol’un iadesi için yaptığı başvuru kabul edilmezken, gözaltına alınan 4 kişinin geçtiğimiz günlerde Atina’da davaları görüldü. Duruşmada, Mehmet Ali Yılmaz ile Bilgehan Karpat’ın beraatine karar verilirken, Sabancı katil zanlısı İsmail Akkol ve Hüseyin Fevzi Tekin’e ise 8’er yıl hapis verildi. Ancak, mahkeme daha sonra Akkol ve Tekin’in şartlı tahliyelerine karar verdi.

Atina mahkemesinin, “terör değil, silah ve patlayıcı madde” bulundurmak suçlaması ile açtığı davada, hakkında şartlı tahliye kararı verilen Hüseyin Fevzi Tekin, 2010 yılında Atina’da bir evde meydana gelen ve bir kişinin öldüğü patlamada parmak izine rastlandığı için aldığı hapis cezasından dolayı tahliye edilmezken, İsmail Akkol’un tahliye edildiği ve cezaevinden çıktığı öğrenildi.

Akkol’un halen Yunanistan’da bulunduğu bildirildi.

AK PARTİ BİNASINA SALDIRAN HASAN BİBER AĞIR HASTA

Bu arada 2013 yılı mart ayında Ankara’da AK Parti Genel Merkezi ile Adalet Bakanlığı’na lav silahlı ve bombalı saldırı düzenlediği ileri sürülen ve kaçtıktan sonra Yunanistan’ın Sakız Adası yakınlarında bomba yüklü botla yakalanan Hasan Biber’in cezaevinde Hepatit A hastalığına yakalandığı öğrenildi. Biber’in hastalığının ilerlediği ve durumunun ağır olduğu iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 08:30
banner53
YORUM EKLE

banner39