banner39

Sahte pasaportla Avam Kamarası'nda işe girmiş

İngiltere'de Sierre Leone asıllı bir göçmenin sahte pasaportla Avam Kamarası'nda iki ay çalıştığı bildirildi

Avrupa 07.01.2015, 12:10 07.01.2015, 13:25
Sahte pasaportla Avam Kamarası'nda işe girmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere’ye sığınan mülteci bir kadının sahte belge ve pasaportla İngiliz Avam Kamarası’nda işçi olarak çalıştığı ortaya çıktı. Skandal, İngiltere’de güvenlik zaafiyeti ile ilgili tartışmalara neden oldu.

Sierre Leoneli olduğu belirtilen şüpheli kadın, olayın ortaya çıkması üzerine tutuklandı. İki ay Westminster Sarayı'nda gündelik yemekçi olarak çalışan kadının, bu göreve İngiltere İş Bulma Kurumu tarafından atandığı bildirildi. Geçici çalışanların sadece görevliler eşliğinde dolaşabildiği sarayda kaçak göçmenin başka bir çalışandan temin ettiği kartı kullanmasıyla fark edildiği açıklandı.

Avam Kamarası sözcüsü Times'a verdiği demeçte çalışanlardan birinin polis tarafından tutuklandığını doğruladı fakat soruşturmanın detaylarına değinmedi.

İngiltere’de yedi yıl önce de benzer bir olay yaşanmıştı. Brezilyalı bir kadın yine bir görevlinin kartını kullanarak İngiliz Meclisi’ne girme teşebbüsünde bulunmuştu.

Geçtiğimiz yaz 'terör' tehdidinin en yüksek seviyeye çıkmasıyla güvenlik önlemlerinin artırıldığı bir dönemde böyle bir olayın yaşanması devlet düzeyindeki güvenlik kontrolleri konusunda tartışmalara neden oldu.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?