banner39

Sancak Müftüsü 'C.Hebdo'yu Dünya Bülteni için yazdı

Sancak müftüsü Zukorliç, Charlie Hebdo saldırısının bazı olaylardan sonra gerçekleşmesinin tesadüfi olmadığını belirterek olayın bir senaryo olabileceğini söyledi

Avrupa 20.02.2015, 14:21 20.11.2019, 15:44
Sancak Müftüsü 'C.Hebdo'yu Dünya Bülteni için yazdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan'a bağlı Sancak bölgesinin müftüsü Muammer Efendi Zukorliç, Paris'te karikatür dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırının zamanlamasına dikkat çekerek olayın kanlı bir tiyatro olduğunu söyledi.

Zukorliç, konuyla ilgili yazdığı makalede Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Drezden ve Almanya’nın diğer bölümlerinde sağcı kuruluşların Müslüman ve diğer yabancılara karşı toplanmalarını kınamasının ardından bu saldırının gerçekleşmesinin tesadüf olup olmadığını sorarak Paris saldırısının sadece gizli istihbarat hizmetlerine ait üst düzey profesyonel reji ile gerçekleştiği sonucuna varılabileceğini savundu.

Sancak Müftüsü, İslam dini gibi dünyada hiçbir din ya da dini bakışın şiddeti kınamadığını belirttiği makalesinde şu ifadeleri kullanıyor:

"Paris’teki sözde İslami terörizm suçlamasıyla İslam ve Müslümanlara karşı atılan histerik nutukların görülmesi gereken ancak daha az önemli olan amacı, az sayıda ki özgürlükçülerin, özellikle de cesur Müslümanların bilincinin köleleştirilip “Hepimiz Charlie Hebdo’yuz” ifadesiyle hızlıca terbiye edilmesiydi. Ancak “epimiz Charlie Hebdo’yuz çağrısının asıl amacı aslında olayın suikast değil terör saldırısı olarak yasal meşrutiyetini kazanmasıdır. Böylelikle eğer hepimiz Charlie Hebdo olursak darbe birilerine ‘yanlış’ yapan bir yapıya vurulmayacak, Charli Hebdo olan bizlere odaklanmış olacaktı. Emsali görülmemiş nutkun etkisi olarak, birçok Müslüman korku ya da düşüncesizlikten, belki de bu olayın ardından gelebilecek intikam duygusunu yumuşatmak amacıyla “Ben Chalie’yım” mantrasına eşlik ettiler. Bunun sonucu da Paris’te ki kanlı terör saldırısını kınamaktı. Öyle olsa bile bu, dini değerlere küfrü daimi olarak yayan bu dergiyi desteklemek anlamına gelmekteydi.

Bu yüzden ben asla Charlie Hebdo olmayacağım, çünkü hiç kimseyi rencide etmeyi ve öfkeyi körüklemeyi istemiyorum."

Zukorliç yazısının sonunda Paris’te yaşananların bir oyun olması halinde kötü hazırlanmış ve daha da kötü sahnelenmiş bir oyun olacağını belirtiyor.

ZUKORLİÇ’İN DÜNYA BÜLTENİ İÇİN TERCÜME EDİLEN YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?