banner15

Saratov müslümanları cami sıkıntısını aşıyor

Saratov'da ardarda inşa edilen camiler müslüman toplumu sevindirirken, Soçi'de umutlar olimpiyatlara bağlandı

Saratov müslümanları cami sıkıntısını aşıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın Saratov eyaletinde cami ve mescitlerin sayısı artarken, müslümanların ibadet yeri sıkıntıları da azalıyor. Müslümanların yoğun olduğu bölgelere inşa edilen, temelleri atılan camiler hakkında bilgi veren eyaletin dini idaresi yönetimi, yeni camilerin müslümanların kaynaşmasını kolaylaştıracağını belirtiyor.

Novouzenski ilçesine bağlı Kurilovka kasabasında, Balakova şehrinde, Engels ilçesinin Marks kasabasında, Novıy Buras kasabasında inşaası süren yeni camilerden bazıları, tamamlanmamalarına rağmen ibadete açıldı. Bu camilerde Kuran-i Kerim tilaveti ve İslam'ın esasları gibi dersler de veriliyor.

Müslüman iş adamları da cami inşaatlarına ve hayır işlerine aktif bir şekilde destek veriyor. İnşa edilen camilerde temel dini bilgiler eğitimi verilmesinin yanı sıra kütüphanelerin de kurulması için çaba sarfediliyor.

Soçi'de problem sürüyor

Öte yandan, 2014 Kış Olimpiyat Oyunlarına hazırlanan Soçi'de, özellikle olimpiyatlar için şehre gelecek müslüman sporcuların da ihtiyaçlarını karşılamak üzere merkezi bir camii yapılması gündemde... Henüz bu konudaki taleplere bir cevap verilmemesine rağmen, müslümanlar olimpiyatlar vesilesi ile camii sorununu aşabilmeyi umud ediyor.

Soçi Tatarları Milli Kültür Merkezi'nin de bulunduğu bir binayı mescid olarak olarak kullanan şehirdeki müslümanlar, durumu Rusya devlet başkanı Medvedev'e iletti. Soçi şehir yöneticilerinin Kış Olimpiyatlarının yapılacağı dönemde bölgeye "taşınabilir camiler" getirmeyi ve olimpiyatların ardından onları kaldırmayı planladığı bildiriliyor. Müslümanlar ise bu planlara tepki gösteriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 14:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48