banner15

Sarkisyan Alman vekillerden evet oyu istedi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Alman Meclisi'nde yarın oylanacak Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili tasarının kabul edilmesini istedi

Sarkisyan Alman vekillerden evet oyu istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Alman meclis üyelerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'boyun eğmemeleri' yönünde çağrıda bulunarak 'soykırım karar tasarısı' ile Türkiye-AB mülteci anlaşması arasında bağlantı kurmamalarını istedi.

Alman Meclisi'nde yarın oylanacak olan 'soykırım karar tasarısına' ilişkin Bild gazetesine açıklamalar yapan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, vekillere “Erdoğan'a boyun eğmemeleri” çağrısında bulunarak, Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının geçerliliğini yitirme ihtimalinin tasarının onaylanması ile ilgisi olmadığını söyledi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Sarkisyan ‘bu anlaşmanın zaten ayaklar altına alındığını ve Türkiye gibi bir ortak ile uzun vadede hayata geçirilmesinin zor olduğu hissine sahip olduğunu' savundu.

Sarkisyan, "Avrupa Türkiye'ye güvenebilir mi?" sorusuna da "Avrupa için konuşamam ama kendi deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim: Hayır, biz (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'a güvenmiyoruz" sözleriyle yanıt verdi.

Sarkisyan, "Eminim ki Bundestag (Almanya Federal Meclisi) Bundestag siyasetçiler de bunu böyle görüyorlardır ve sindirilmelerine izin vermeyeceklerdir" dedi.

Ermenistan'ın yıllarca Türkiye ile diplomatik ilişki kurmak için çaba gösterdiğini belirten Sarkisyan, Zürih Protokolü'nün Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanması gerektiğini ancak Erdoğan'ın bunu engellediğini kaydetti.

Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller'in birlikte hazırladığı karar tasarısında 1915 olayları ‘soykırım' olarak tanımlanıyor. Karar tasarısının yarın Alman Meclisi'nde onaylanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48