banner15

Sarkozy, Abbas'la görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, AB ve "Akdeniz için Birlik" (AİB) sürecinin de Ortadoğu barış görüşmelerine destek vermesini istedi.

Sarkozy, Abbas'la görüştü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, bugün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la Elysee Sarayı'nda öğlen çalışma yemeğinde bir araya geldi. Görüşmeden sonra basının sorularını yanıtlayan Sarkozy, ABD'nin barış görüşmelerindeki yerinin "vazgeçilmez" olduğunu belirtti, ancak AB ve AİB sürecinin de sorunun çözümüne yönelik çabalara katkı verebileceklerini ifade etti.

Sarkozy, AİB sürecinin çözüme katkısını görüşmek üzere ekim ayı sonunda Paris'te bir toplantı düzenlemek istediklerini ve yaptıkları daveti Filistin ve İsrail liderlerinin kabul ettiğini söyledi.

Nicolas Sarkozy, AİB eşbaşkanı Mısır'ın da katılaca ğı bu toplantının ardından, konunun kasım ayında İspanya'da düzenlenecek zirvede ayrıntılı bir şekilde görüşülebileceğini kaydetti.

İsrail ve Filistin sorunu yüzünden sürecin daha önceki toplantılar ının iptal edilmesine değinen Sarkozy, "Ne olursa olsun kasım ayında bu zirveyi düzenlemek istiyoruz"diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı, İsrail'in, Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşaatını askıya alan moratoryumu 27 Eylülden sonra uzatmamasını eleştirdi ve bundan üzüntü duyduğunu ifade etti.

Abbas ise yaptığı açıklamada, Ortadoğu barış görüşmelerine devam edip etmeme konusundaki kararlarında "acele etmeyeceklerini" söylemişti.

Filistinli diğer yetkililerin görüşlerini dinledikten sonra konuyu, gelecek hafta pazartesi günü, 22 üyeli Arap Birliği zirvesinde ele alacaklarını belirten Abbas, bu toplantıdan sonra kararlarını vereceklerini ifade etmişti.

İsrail yönetimine, Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşaatını askıya alınması kararını uzatması çağrısı yapan Abbas, barış g örüşmelerinde, "temel konular" ele alınana kadar üç veya dört ay için İsrail'in son kararını ertelemesini istemişti.

İsrail, ay başında yaptığı açıklamada, yerleşke inşaatını askıya alan moratoryumu 27 Eylülden sonra uzatmayacağını duyurmuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 07:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48