banner15

Sarkozy hakkında yeni soruşturma

Yolsuzluk iddiaları nedeniyle geçen hafta gözlatına alınan eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy hakkında bu kez de bir savcı ön soruşturma başlattı.

Sarkozy hakkında yeni soruşturma

Dğnya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da "yolsuzluk" ve "nüfuz suistimali" suçlamalarıyla geçen hafta hakkında dava açılan eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin başı yargıyla dertten kurtulmuyor.

Paris savcısı, bu kez de seçim kampanyası cezası ile ilgili olarak Sarkozy aleyhine yeni bir ön soruşturma başlattı.

2012 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası hesapları yüzünden para cezasına çarptırılan Sarkozy'nin bu cezayı cebinden ödemek yerine kendi kurduğu Halk Hareketi Birliği (UMP) kasasından ödetmesi nedeniyle savcılık tarafından ön soruşturma başlatıldı.

Anayasa Mahkemesi, geçen yıl kampanya masrafı için belirlenen yasal sınırı geçmesi dolayısıyla Sarkozy'nin 363 bin Euro para cezası ödemesine hükmetmişti.

UMP ile çalışan tanıtım şirketi Bygmalion'un düzenlediği sahte faturalarla Sarkozy'nin seçim kampanyasının karşılandığının ortaya çıkmasının ardından UMP lideri Jean François Cope geçen ay görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

2012'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra siyaseti bıraktığını açıklayan Sarkozy'nin, merkez sağdaki liderlik krizinin ardından tekrar siyaset sahnesine dönmesi bekleniyordu. Sarkozy, son dönemde yaptığı açıklamalarda, üstü kapalı biçimde tekrar siyasete döneceği ve merkez sağ partinin başına geçeceği mesajını veriyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 02:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48