Sarkozy soruşturmasında 'eski bakan' iddiası

Eski Fransız bakanın hesabına yurt dışından yatan para, Nicolas Sarkozy'nin Muammer Kaddafi'den seçim yardımı almasıyla ilgili soruşturmaya yeni bir boyut kazandırdı

Avrupa 30.04.2013, 13:49 30.04.2013, 13:49
Sarkozy soruşturmasında 'eski bakan' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin 2007 seçim kampanyasına Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin finansman sağladığı iddiaları nedeniyle başlatılan soruşturma sürüyor. Son olarak, Sarkozy döneminin İçişleri Bakanı Claude Gueant'ın banka hesabına 2008 yılında yurt dışından 500 bin Euro para yatırıldığının ortaya çıkması iddialara yeni bir boyut kazandırdı.

Fransa eski İçişleri Bakanı, hesabındaki parayı doğrularken, paranın Libya'dan geldiği iddiaları yalanladı. Gueant, hesabındaki paranın yurtdışında bir alıcıya sattığı Hollandalı ressam Andries van Eertvelt'ın 17. yüzyıla ait iki tablosunun bedeli olduğunu açıkladı. Claude Gueant bu satışla ilgili gerekli belgeleri mahkemeye sunmaya hazır olduğunun da altını çizdi.

Fransa'da haftalık yayın yapan Le Canard Enchaîne gazetesi de savcıların yaptığı soruşturmada, Gueant'ın hesabında nakit ödeme ile ilgili çok sayıda işleme de rastlandığını belirtti. Eski bakan ise bunların az bir miktar olduğunu belirterek kaynağının da bakanlık sırasında elde ettiği primler olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Şubat ayında da Claude Gueant'ın evi ve bürosu Kaddafi-Sarkozy ilişkisini aydınlatacak belgelere ulaşmak maksadıyla aranmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?