banner39

Sarkozy: Yunanistan'ı geride bırakamayız

Yunanistan’ın başarısızlığı Avrupa’nın başarısızlığı anlamına geleceğini söyleyen Sarkozy; "bunun dışında başka bir seçenek yok. Burada bir dayanışma zorunluluğu göstermemiz gerekir," açıklamasını yaptı

Avrupa 01.10.2011, 13:22 01.10.2011, 13:25
Sarkozy: Yunanistan'ı geride bırakamayız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa başkentleri arasında mekik dokuyan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkoz ile Euro bölgesini felç eden ekonomik kriz konusunu görüştü.

Euronews'in haberine göre, Paris’de bir araya gelen iki lider, alınan ekonomik önlemler konusundaki kararlılıklarını bir kez daha yineledi. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Yunanistan’ı geride bırakmanın mümkün olmadığını söyledi:

“Yunanistan’ın başarısızlığı Avrupa’nın başarısızlığı anlamına gelir. Bunun dışında başka bir seçenek yok. Burada bir dayanışma zorunluluğu göstermemiz gerekir. Ama ekonomide de bir dayanışma zorunluluğu göstermeliyiz. Yunanistan’ı geride bırakmam mümkün değil.”

Yunanistan Başbakanı Papandreu ise kemer sıkma önlemlerine sadık kalacakları mesajını verdi:

“Yunan halkı gerekli ekonomik önlemlerin alınması konusunda kararlı. Fedakarlıkta bulunuyoruz ve aldığımız kararlara bağlı kalacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bizim sorumluluğumuz gerekli reformları hayata geçirmektir. Çünkü gerekli değişimi gerçekleştirmek ve Yunanistan’da daha şeffaf ve rekabetçi bir yapıyı kurmak istiyoruz.”

Yunanistan ekonomisi için hayati öneme sahip kurtarma planını şu ana kadar Euro Bölgesi’ni oluşturan 17 ülkeden 14’ü onayladı. Kalan ülkelerden Slovakya, Malta ve Hollanda’nın da önümüzdeki günlerde yardım paketini oylayacak.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?