banner15

Sarkozy'den krize karşı yeni vergi planı

Fransa Devlet başkanı Sarkozy, alkollü içkilerden, tütün ve eğlence parklarından alınan vergilerle, zenginlerden alınan vergileri artırmayı planlıyor

Sarkozy'den krize karşı yeni vergi planı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa Devlet başkanı Nicolas Sarkozy, ülkesinin kredi derecesini düşürmeyi önlemek için yeni vergi artışları planlıyor. Sarkozy, alkollü içkilerden, tütünden, eğlence parklarından ve belli bir süre geçerli olmak üzere zenginlerden daha fazla vergi almak istiyor.

Ülkede en çok tartışma ise ‘Cola’ya getirilecek vergi zammından dolayı yapılıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren Amerikan içeceğine yapılacak vergi zammıyla yılda 120 milyon Avro devlet kasasına akacak.

Fransız başbakan François Fillon, vergi zamlarıyla Fransa’da giderek artan aşırı şişmanlıkla da mücadele etmek istediklerini bildirdi.

Fransa nerdeyse durma noktasına gelen ekonomisini yeni tasarruf tedbirleriyle yeniden canlandırmak istiyor. Önümüzdeki yıl beklenen ekonomik büyüme tahminleri aşağı çekildi. 2011 için önceden yüzde 2 ve 2012 için yüzde 2,25 olarak bildirilen ekonomik büyüme oranı yüzde 1,75’e indirildi.

Fransızların zenginlerinden de daha fazla vergi alınacak. Yıllık geliri yarım milyon Avro’dan fazla olan Fransızlar az gelirli vatandaşlara göre daha fazla vergi ödeyecek. Bütçe açığı AB’nin talep ettiği yüzde 3’e düştüğünde, ‘zenginler vergisi’ kaldırılacak.

Fransız parlamentosunda 5 Eylül’de yapılacak görüşmeden sonra gayri menkullerin vergilendirilmesinde de değişiklikler yapılacak. Fransa vergi tedbirleriyle bu yıl 1 milyar Avro gelecek yıl da 11 milyar Avro tasarruf yapmayı amaçlıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 13:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35