banner39

Sarkozy'den Libya için 'nokta atışı' planı

Fransız Haber Ajansı AFP'ye göre Sarkozy, Kaddafi'yi nokta atışlarıyla vurmak istiyor, AB liderlerini ikna için hazırlıklara başladı

Avrupa 11.03.2011, 09:27 11.03.2011, 09:36
Sarkozy'den Libya için 'nokta atışı' planı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa Devlet Başkanı Nikola Sarkozy, Türkiye'nin de karşı çıktığı "Libya'ya askeri müdahale" konusunda ısrarlı. 

Fransız Haber Ajansı AFP'nin haberine göre, Sarkozy yarın Brüksel'de Libya hakkında düzenlenecek devlet liderleri zirvesinde AB ülkelerine Kaddafi'yi havadan nokta atışlarla vurma önerisinde bulunacak.

Henüz Fransız Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından doğrulanmayan habere göre, hava saldırılarında Trablus'un 500 kilometre doğrusundaki Syrte (Sirt) askeri havalimanı, ülkenin güneyinde Çad sınırındaki Sebha havalimanı ve Kaddafi'nin Trablus'taki komuta merkezi Bab el-Azizia hedef alınacak.

Nokta atışların hedefinin Kaddafi'nin sivillere karşı hava saldırılarını önlemek olduğu söyleniyor.

Kaddafi'yle köprüleri atan Fransa'nın Libya krizinde ön plana çıkmak istemesinin Tunus ve Mısır krizlerinde geri planda kalmasından kaynaklandığı yorumları yapılıyor.

Avrupa Parlamentosu da Avrupa Birliği'ne Libya Milli Konseyi'ni resmen tanıma çağrısında bulundu. İtalyan parlamenterlerin öncülüğünde kabul edilen kararda, Libya hava sahasının kapatılması kararına hazır olunması gerektiği uyarısı da bulunuyor.

AFRİKA MÜDAHALEYE KARŞI

Bu arada Afrika Birliği, Libya'ya ve diğer Afrika ülkesi Fildişi Kıyısı'na herhangi bir askeri müdahaleye karşı olduğunu bildirdi.

Libya ve Fildişi Kıyısı ile ilgili küçük bir zirvenin ardından Afrika Birliğinin barış ve güvenlikle görevli komiseri Ramtane Lamamra, basına yaptığı açıklamada, Afrika Birliğinin Libya'nın toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin korunmasından yana olduğunu ve bu ülkeye karşı girişilecek herhangi bir askeri müdahaleye karşı olduğunu belirtti.

Lamamra, 15 ülkenin üye olduğu Afrika Birliği barış ve güvenlik konseyinin, Libya'daki gelişmeleri yakından takip etmek üzere, Afrika Birliği komisyon başkanı Jean Ping ve 5 Afrika ülkesi devlet başkanından oluşan yüksek düzeyli bir komite kurulmasına karar verdiğini açıkladı.

Lamamra ayrıca, Afrika Birliğinin Libya'daki gelişmelerden endişe duyduğunu ve bu durumun Libya'daki ve bütün bölgedeki barış ve güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

LİBYA'NIN SAVUNMA SİSTEMİ

Öte ayndan ABD Ulusal İstihbarat Şefi James Clapper, Libya'nın savunma sisteminin 'oldukça etkili' olduğunu söyledi.

Clapper, Senato'da yaptığı konuşmada, Libya'nın karadaki radarlarının ve uçaksavar yapısının oldukça etkili olduğunu belirterek, bu ülkenin Mısır'dan sonra Ortadoğu'daki en önemli sisteme sahip olduğunu ifade etti.

James Clapper Libya'nın, halkın yüzde 80-85'inin bulunduğu kıyısının izlenmesi ve korunmasına yönelik yaklaşık 31 uçaksavar ve radar bölgesine sahip olduğunu hatırlattı.

 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?