Sarkozy'e L'Oreal soruşturması

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Sarkozy'e Fransız milyarder Liliane Bettencourt'tan yasadışı bağış alması sebebiyle soruşturma açılması istendi

Sarkozy'e L'Oreal soruşturması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hakkında, 2007'deki seçim kampanyası sırasında ünlü bir kozmetik şirketinin 90 yaşındaki sahibi Liliane Bettencourt'un "acziyetinden yararlanarak çıkar sağlamak" suçundan soruşturma açılması istendi.

Seçim kampanyası sırasında "usulsüz yardım" aldığı gerekçesiyle Sarkozy hakkında süren yargılama sürecinde yeni gelişme yaşandı. L'Oreal'in sahibi Bettencourt'un, Sarkozy hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtilerek, Sarkozy'nin ifadesi alındı.

Bordeaux Mahkemesi'ne gizlice gelen ve gece geç saatlerde ayrılan Sarkozy, sık sık Alzheimer hastası olan Bettencourt'un evine geldiği iddiasıyla evde görevli dört çalışan ile yüzleştirildi.

Soruşturma kararını eleştiren Sarkozy'nin avukatı Thierry Herzog, yapılan işlemin "tutarsız" ve "hukuksuz" olduğunu savunarak, iptal için Bordeaux Temyiz Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi.

Sarkozy hakkında daha önce Pakistan'a yapılan denizaltı satışındaki usulsüzlükler, cumhurbaşkanlığı döneminde kamuoyu anketleri için araştırma şirketlerine ödediği yüksek ücretler ve devrik Libya lideri Kaddafi'den de seçim kampanyası için mali destek aldığı ileri sürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2013, 11:40
banner53
YORUM EKLE

banner39