banner39

Sarkozy'nin yeni seçim malzemesi tasarruf

Fransa Devlet Başkanının seçim kampanyasında ortaya koyduğu yeni konu tasarruf ve borçları azaltmak, bunun için AB'ye yapılan ödemeleri dondurabileceğini bildirdi.

Avrupa 06.04.2012, 17:43 06.04.2012, 17:43
Sarkozy'nin yeni seçim malzemesi tasarruf

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da seçimlere yaklaşık üç hafta kala Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy yeni seçim konusu olarak ekonomik istikrar ve borçların ödenmesini ortaya koydu. Perşembe günü seçim programı tanıtımında, Temmuz ayında Parlamentoya bir seçim freni getireceğini söyleyen Sarkozy, rakibi sosyalist Francois Hollande'nin seçilmesi halinde ülkenin Yunanistan ya da İtalya ile aynı kaderi paylaşmak zorunda kalabileceğini öne sürdü. Yapılan anketlere göre önde giden Hollande ise iktidara geldiğinde devlet kasasında bilanço yapacağını bildirdi. İlk tur seçimler 22 Nisan'da yapılacak.

Sarkozy konuşmasında hedeflerinin 2017 yılında, 1974'te olduğu gibi devlet bütçesindeki açıkları tamamen gidererek fazlalık sağlamak olduğunu belirtti. Bir yıl öncesine kadar bütçe açığının giderileceğine söz verdi. Devlet borçlanma kotasının yüzde 90'dan 80'e çekileceğini kaydeden Sarkozy, Fransa'nın verdiği sözlerden geri çekilmesinin büyük bir güven sorununa neden olabileceği konusunda uyardı. Sarkozy taraftarlarını, 15 Nisan'da Paris'in merkezindeki Place de la Concorde'de yapılacak büyük gösteri toplantısına çağırdı.

Yapılan istatistikler Fransa'daki seçimlerin ilk turunda Sarkozy ve Hollande arasında büyük bir fark olmadığını gösteriyor. Ancak gözlemciler Mayıs'ta yapılacak ikinci turda Hollande'nin zafer kazanacağına ve oyların yüzde 53 ile 56'sına ulaşacağına kesin gözüyle bakıyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü