banner15

Savcı: Roj TV PKK ile bağlantılı

Danimarka'da görülen ROJ TV'nin lisansının iptali davasında savcı, kanalın kuruluşu ile PKK'nın eylem tarihinin aynı olduğuna dikkat çekti

Savcı: Roj TV PKK ile bağlantılı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle lisansının iptalinin istendiği ROJ TV ile ilgili davanın duruşmasında, savcı, örgütün eylem tarihi olan 15 Ağustos'ta televizyonun yayına başlamasına dikkati çekti.

Kopenhag Şehir Mahkemesi'nde bugün görülen Roj TV ile ilgili 7'inci duruşmada, savcı, 4 Mart 2010 tarihinde Belçika'da polisin gerçekleştirdiği operasyonda ele geçirilen belgeleri televizyon ekranında mahkeme heyetine göstermeye devam etti.

Savcı Jakob Buch Jepsen, mahkemeye sunduğu delillerden birinde, 13 Ağustos 2009 tarihli bir belgede PKK kadrolarından gelen ve ROJ TV'de okunan haberde, halkın 15 Ağustos tarihinde kutlamalar yapılması için çağrıldığına dikkat çekilirken, televizyonun da bu tarihte yayına başladığına vurgu yapıldı.

Daha sonra ekrana getirilen bir başka belgede ise, bölgede barajlarda çalışan müteahhit ve işçilere yönelik televizyondan yapılan tehditlere de yer verildi. Savcı bu sırada yaptığı açıklamada, bu yayınlar sırasında tehdit edilen bir baraj çalışanının da mahkemeye tanık olarak çağrıldığını bildirdi.

Ayrıca yine mahkemede, kendini yaktığı iddia edilen PKK militanlarından Sema Yüce'nin ölümünden sonra, ROJ TV'de onunla ilgili uzun yayınlara ve hakkında yapılan şarkılara da dikkat çekildi.
Bu arada savcı mahkemeye delillerini açıklarken, halen İsveç'in başkenti Stockholm'den yayın yapan Nevroz TV ile PKK arasındaki bağlantıya da dikkati çekti.

Nevroz TV'ye 8 Nisan 2008 tarihinde PKK'dan gönderilen bir yazıda, 3 saat olan yayın saatinin 6 saate çıkarılması isteniyor. Ayrıca yine örgüt radyo yayınlarını yetersiz buluyor ve radyoda kadın spiker olmamasını eleştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 16:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35