banner39

Savurgan Alman Başpiskoposa zorunlu izin

Rezidansı için milyonları savuran Alman Başpiskopos, Papa tarafından zorunlu izne çıkarıldı.

Avrupa 25.10.2013, 11:54 25.10.2013, 11:54
Savurgan Alman Başpiskoposa zorunlu izin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Limburg Başpiskoposu Franz-Peter Tebartz-van Elst, içinde kaldığı evinin de bulunduğu Başpiskoposluk binasının tamiri için 31 milyon Avro harcadığından Papa'ya şikayet edilmişti. 'La Repubblica' gazetesinin Vatikan'daki yüksek mevkiden kişilere dayanarak verdiği bir habere göre Alman Başpiskopos, Papa'yla yaptığı 20 dakikalık görüşmede, tarihi binanın tamiratı için yaptığı harcamaları gizlediğinden dolayı özür diledi.

Tebartz-van Elst'in şimdiye kadar yaptığı harcamaları niçin sakladığı, Alman kamuoyuna ve Başpiskoposluktaki kardeşlerine niçin bir açıklama yapmadığı sorusu kafaları meşgul ediyor. 'Bild' gazetesinde yapılan haber-yorumda, Başpiskopos Tebartz-van Elst'in Alman Başsavcılığının da harcamaların sorumluluğunu kimin taşıdığını bilmek istemesinden dolayı böyle davranmış olabileceği belirtildi.

Vatikan'dan yapılan resmi açıklamada Papa ile Tebartz'ın görüşmesinin özel bir görüşme olduğu, bu yüzden ayrıntılı açıklama yapılmayacağı bildirildi.

Ancak Çarşamba günü öğleden sonra yapılan açıklamaya göre Papa, Limburg Başpiskoposu'nu süresi belirsiz bir şekilde izne çıkartarak 'düşünme zamanı' verdi. Limburg Başpiskoposluğuna da geçici bir idareci tayin edildi. Tebartz'ın yeniden aynı göreve dönmesi, bu akşam çalışmasına başlayacak Kilise'nin inceleme komisyonu tarafından alınacak karara bağlı.

Almanya Başpiskoposluk Konferansı, uzmanlar komisyonunu Paderborn Başpiskoposu Manfred Grothe'nin idare edeceğini bildirdi.

'Bild' gazetesinin verdiği bilgiye göre Başpiskopos Tebartz halen Roma'da bulunuyor. 'Bavyera Radyosu'nun bildirdiğine göre Regensburg Başpiskoposluğu, Tebartz'ı dinlenmesi için Bavyera'ya davet etmiş.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?