banner39

Schengen iki yıl içinde Türkiye'ye de açılabilir

Avrupa Komisyonu, Avrupa'ya seyahat etmek isteyen Türklere uygulanan vizenin 2 yıl içinde kalkabileceği mesajını verdi.

Avrupa 26.09.2015, 18:46 26.09.2015, 18:46
Schengen iki yıl içinde Türkiye'ye de açılabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Komisyonu'nun komşuluk politikası ve genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Schengen Bölgesi'ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına uygulanan vize yükümlülüğünün 2 yıl içinde kalkabileceği mesajı verdi.

Avrupa Birliği'nin icra organı Avrupa Komisyonu'nun komşuluk politikası ve genişleme müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Alman Die Welt gazetesi ile mülakatında, 2 yıl içinde Türk vatandaşlarına vize serbestisinin getirilmesinin 'kendisi açısından mümkün' olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu yetkilisi, bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti. Hahn, "Daha üzerinde çalışılması gereken çok nokta var. Örneğin sınır yönetimine işlerlik kazandırılması, biyometrik verileri içeren pasaportların dağıtımı ve AB ile sahte belgelerin ortaya çıkartılması konusunda işbirliği yapılması." dedi.

Mülakatta Türkiye'nin çok önemli bir stratejik ortak olduğunun altını çizen Hahn, Türkiye ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin AB'nin öncelikleri arasında olduğunu belirtti.

Hahn, Gümrük Birliği'nin geliştirilmesini buna örnek gösterdi. "Türkiye ne yazık ki şu anda Avrupa'ya doğru ilerlemiyor." diyen Hahn, ülkede kalıcı şekilde yolsuzlukla mücadele edilmesinin eksikliğini hissetiklerini söyledi.

Hahn, Türkiye ile müzakerelerde 23'üncü fasıl olan yargı ve temel haklar ile 24'üncü fasıl olan adalet, özgürlük ve güvenliğin de en kısa zamanda açılması gerektiğini belirtti. Hahn, bunun AB'nin de menfaatine olacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?