banner39

Scholz'a "hassas sosis" diyen büyükelçi pişman oldu

Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnik, Almanya Başbakanı Olaf Scholz hakkında kullandığı "hassas sosis" tanımlaması ile ilgili olarak "Bu açıklamadan daha sonra pişman oldum" dedi ve Scholz'dan özür dileyeceğini ifade etti.

Avrupa 25.06.2022, 17:01
Scholz'a "hassas sosis" diyen büyükelçi pişman oldu

Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnik, Almanya Başbakanı Olaf Scholz hakkında sarf ettiği sözlerle ilgili konuştu.

Melnik çarşamba yaptığı açıklamada, Scholz'a "hassas sosis" dediği için pişman olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki tansiyon geçen aylarda yükselmişti. Kiev, Rusya'yla yakın ilişkisi olduğu iddiasıyla Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in ziyaretini nisanda reddetmişti. Bu olayın ardından Ukrayna'yı ziyaret etmeyeceğini duyuran Scholz, Kiev'e tepki göstermişti:

Ukrayna'ya fazlasıyla askeri ve mali yardım yapan, ülkenin geleceği için önem arz edecek bir gelişme yaşandığında ihtiyaç duyulacak bir ülkeye, 'Ancak cumhurbaşkanı gelemez' diyemezsiniz.

Bu demeçten sonra konuşan Melnik ise Scholz'a "Hassas sosis rolünü oynamak devlet adamlığıyla bağdaşmıyor. Nazi'lerin işgalinden bu yana Ukrayna'da en yıkıcı savaş yaşanıyor, orası çocuk yuvası değil" yanıtını vermişti.

Almanca'daki "hassas sosis" deyimi, hakarete uğramış mağdur rolünü oynayanlara söyleniyor.

Almanya'da pek çok kesimin tepkisini çeken Melnik özür dilemeyi de reddetmişti:

Bu özür dilemekle ilgili değil, bu günlerde doğru politikayı uygulamakla ilgili.

Ancak Ukraynalı büyükelçi, Almanya'nın önemli haftalık dergilerinden Der Spiegel'e yaptığı açıklamada geri adım attı. "Bu açıklamadan daha sonra pişman oldum" diyen Melnik, Scholz'dan özür dileyeceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Independent Türkçe

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?