banner39

Schröder ABD'yi saygısızlıkla suçladı

Eski Alman Başbakan Schröder, Amerikan istihbaratı tarafından dinlenmiş olmasına sert tepki göstererek, Amerikalıların bağımsız bir müttefikine karşı saygı göstermediklerini söyledi.

Avrupa 06.02.2014, 11:10 06.02.2014, 11:13
Schröder ABD'yi saygısızlıkla suçladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan istihbarat örgütü NSA hakkındaki yeni bilgilerde eski Alman Başbakan Gerhard Schröder'in de başbakanlık yaptığı dönemde dinlendiği ortaya çıkınca Schröder'in tepkisi alışılmışın dışında çok sert oldu. 'Bild' gazetesine konuşan Schröder, ABD'nin sadık bir müttefikine ve bağımsız Almanya'ya karşı saygısının bulunmadığını belirtti.

Schröder'in partisi Sosyal Demokrat Parti SPD'li Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, 'Spiegel' dergisine verdiği demeçte NSA'nın keyfi olarak kitleleri dinlediğini, bir başbakanın cep telefonunu dinlemenin terör saldırılarına karşı korunmaya hiçbir katkısının olmadığını söyledi.

Eski Başbakan Schröder, devletlerin birbirlerini casusluk faaliyetleriyle takip ettiği bilgisinin yeni olmadığını ancak bir başbakanın telefonunun da dinlenebileceğini hiç aklına getirmediğini bildirdi. Schröder Amerikalıların Almanya'ya, yani Afganistan görevine katılan yakın bir müttefikine karşı duyduğu güvensizliğin asıl problemi teşkil ettiğini kaydetti. Kendi başbakanlığı zamanında geçerli nedenlerden dolayı Irak Savaşına katılmadıklarını ifade eden Schröder, bu kararına saygı duyulması gerektiğini ve bunun ABD için de geçerli olduğunu vurguladı.

Alman birinci televizyon kanalı ARD'ye bağlı NDR ve 'Süddeutsche Zeitung' gazetesi tarafından verilen bir haberde NSA'nın, 2003'te Irak Savaşına hayır demesinden sonra Schröder'i dinlemeye başladığı bildirilmişti. Haberde Schröder'in daha 2002 yılında 388 numara kod ile takip edilen kurum ve kişilerin bulunduğu bir listeye kaydedildiği belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?