banner39

Seçim öncesi Atina'da cami tartışması

Atina Belediye Başkanı adayı eski Eğitim Bakanı Spilyotopulos, seçilmesi durumunda Atina’da cami için referandum yapacağını söyledi. Spilyotopulos'un bu açıklamasına mevcut belediye başkanı tepki gösterdi

Avrupa 09.04.2014, 13:40 09.04.2014, 13:40
Seçim öncesi Atina'da cami tartışması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan’da, 18 Mayıs’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde, başkent Atina’da cami inşa edilmesi adaylar arasında siyasi tartışma konusu oldu.

Atina Belediye Başkanı adaylarından eski Eğitim Bakanı Aris Spilyotopulos’un, seçilmesi durumunda Atina’da inşa edilmesi planlanan cami için referandum yapılacağı yönündeki açıklamalarına Atina Belediye Başkanı Yorgos Kaminis’den sert cevap geldi.

Kaminis yaptığı açıklamada, rakibi Spilyotopulos’un cami konusunda büyük bir yanılgı içerisinde bulunduğunu belirterek, camiyle ilgili yasa parlamentoya geldiğinde kendisinin milletvekili olarak "evet" oyu kullandığını ve daha sonra Eğitim Bakanı olduğunda ise yasanın iptal edilmesi için hiçbir harekette bulunmadığını kaydetti.

Açıklamasında, Müslüman ülkelerde Ortodokslar için ibadet yerleri bulunduğunu belirterek, cami konusunun seçim öncesi gündeme getirilmesine tepki gösteren Kaminis, “Politikacıların kendi kendilerini yalanlamamaları siyasetin güvenilirliği meselesidir. Camiyle ilgili itirazların daha önce neden ortaya koymadılar. Atina'ya cami yapılması, Yunanistan'ın uluslararası yükümlülüğüdür. Bu ülkemizin uluslararası bir yükümlülüğüdür” diye konuştu.

Daha önce, Spilyotopulos’un camiyle ilgili referandum açıklamasına sert tepki gösteren Eğitim Bakanlığının Din İşlerinden sorumlu Genel Sekreteri Yorgo Kalancis de Atina’da inşa edilmesi planlanan caminin referanduma sunulmasının ülkeyi “rezil” duruma düşüreceğini kaydetmişti.

Yunan hükümeti, Atina'nın batısında bulunan Votanikos semtinde Deniz Kuvvetlerine ait eski bir binayı restore ederek Müslümanlar için ibadet yerine dönüştürmeyi planlıyor. Atina, Avrupa başkentleri arasında cami bulunmayan yegane başkent olma özelliğini taşıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?