banner39

Seçim yaklaştıkça İslam'a yükleniyor

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turuna iki buçuk hafta kala, ülkede tansiyon giderek yükseliyor.

Avrupa 06.04.2012, 08:02 06.04.2012, 08:02
Seçim yaklaştıkça İslam'a yükleniyor

Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, seçim kampanyasını İslam karşıtlığı üzerine bina ederken, rakibi Sosyalist aday Francois Hollande, ekonomik krizi öne çıkarıyor.

Sarkozy'nin İslam karşıtlığını oya dönüştürme çabalarını gösteren bir karikatürse, büyük infiale yol açtı.

Liberation gazetesinde yayınlanan karikatürde, Sarkozy, namaz kılan bir Müslümanın sırtına çıkarak seçim konuşması yaparken karikatürize edilmiş.

Karikatürle birlikte "Sarkozy ve İslam: Tehlikeli bağlantılar" başlıklı haber yorumda da, Sarkozy'nin 2005 yılına kadar oy kaygısıyla uzun bir süre ülkedeki Müslüman örgütlere destek verdiğine, şimdiyse seçimi kazanmak için İslamofobiyi kullandığına dikkat çekiliyor.

Nicholas Sarkozy, İslam sitelerine girenlerin de yakın takibe alınması, sık sık bu siteleri tıklayanların cezalandırılması, bazı muhafazakar din adamlarının Fransa'ya girişinin yasaklanması talimatları da verdi.

Sarkozy, Müslüman gruplara karşı düğmeye bastı, cuma gününden bu yana radikal unsurlarla bağlantısı olmakla suçlanan 30'a yakın kişi gözaltına alındı.

Sosyalist aday Hollande da, bu operasyonlara açıkça karşı çıkamadı, operasyonları sorgulamadığını belirterek, sadece neden şimdi? sorusunu yöneltti.

Irkçı aday Marine Le Pen ise, Sarkozy'nin çaldığı desteği, "ben zaten uzun zaman önce uyarmıştım" diyerek geri almaya çalışıyor.

Önceki hafta Cezayir asıllı Muhammed Merah'ın 7 kişiyi öldürdükten sonra güvenlik güçlerince öldürülmesi de, Sarkozy'nin oylarını yüzde 30'a kadar yükseltti. Ancak bu destek, bütün İslam karşıtlığına rağmen yüzde 30'da durdu.

Hollande'ın ise Sarkozy'nin 1 puan gerisinde olduğu bildiriliyor. İkinci turda ise ipi, yüzde 54 oy alması beklenen Holande'ın göğüslemesi bekleniyor.

Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
11
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?