banner39

Sefarad Yahudilerine geri dönüş hakkı tanındı

İspanya hükümeti 15. yüzyıl sonrası ülkeyi terk etmeye zorlanan ve Osmanlı'ya sığınan Yahudilere vatandaşlık hakkı tanıdı. Aynı yasadan Müslümanların faydalanamayacak olması ise tepki çekti...

Avrupa 08.02.2014, 12:27 08.02.2014, 13:57
Sefarad Yahudilerine geri dönüş hakkı tanındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya hükümeti 1492 yılında Elhamra Kararnamesi'yle ülkeden göçe zorlanan Yahudilere çifte vatandaşlık hakkı tanıyan yasayı onayladı.

Yasa şu anda dünya üzerinde yaşayan 3 buçuk milyon Yahudinin İspanya'ya vatandaşlık başvurusu yapmasına imkan sağlıyor. Yasadan daha çok Türkiye, ABD, Meksika, Arjantin, Şili, İsrail ve Fransa'da yaşayan Yahudilerin yararlanması bekleniyor.

Ancak başvuruda bulanacakların soy bağlarını, İspanya'daki Yahudi cemaatinden alacakları bir belgeyle tasdiklemeleri gerekiyor. 15. yüzyılda İspanya Engizisyonu başlamadan önce ülkede 300 bin Yahudi yaşıyordu.
 
Endülüs Müslüman Devleti'nin 1492 yılında Kastilya Kraliçesi Isabel ve Aragon Kralı Ferdinand tarafından işgal edilmesiyle birlikte İspanya'da yaşayan Yahudiler ve Müslümanlar, Hıristiyanlığa geçme ya da ülkeyi terk etme seçenekleriyle başbaşa bırakılmıştı.
 
MÜSLÜMANLAR TEPKİLİ
 
31 Mart 1492'de Elhambra Sarayı'nda imzalanan Elhamra Kararnamesi, Sefarad Yahudilerinin İspanya'dan kovuluşunu temsil ediyordu.
 
Yahudilere Osmanlı Devleti kucak açmış ve onları gemilerle Selanik, İzmir ve İstanbul'a getirmişti.
 
İspanyol hükümetinin ülkeyi terke zorlanan Yahudilere vatandaşlık hakkı verirken, soykırıma maruz kalan ve zorla Hristiyan olmaya zorlanan Müslümanlara aynı hakkı tanımaması tepki çekiyor.
 
Müslümanlar söz konusu girişimi haksızlık olarak değerlendiriyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?